Son günlerden değişik illerden çocukların kaybolduğu ve ardından bu çocukların bulunan ölü bedenlerinin taciz ve tecavüze uğradığının açıklanması toplumda öfkeye yol açarken bu zeminin yeşermesinde sorumlu olan AKP iktidarı bu tür suçları işleyenler için idam gibi, hadım etme gibi cezalar verilmesi gerektiğini dillendirerek toplumdaki tepkileri farklı bir kanala akıtmak istemektedir. Eylül ve Leyla’nın ölü bedenleri bulunduktan sonra her yerde basın açıklamaları eylemler oluyordu. Esenyurt’ta da ESP’nin 6 Temmuz’da yaptığı çağrının ardından ESP, EMEP, ÖDP, Partizan, KöZ, Partizan, Deri-Teks ve Dev Teksil-Sen bir araya gelindi. Yapılan toplantıda uzun boylu bir çalışmaya zaman olmadığı için birkaç gün içinde Esenyurt meydanda bir basın açıklaması yapılması konusunda ortaklaşıldı. Basın açıklamasının tarihi 9 Temmuz saat 20.00 olarak belirlendi. Toplantıda bir gün sonra ESP, ÖDP ve KöZ’den temsilciler bir araya gelerek toplantıya gelmeyen/gelemeyen kurumlara Cem evleri ve kimi yöre derneklerini basın açıklamasına çağırmaya karar verildi. Aynı zamanda basın açıklamasından bir gün önce eylemi örgütleyecek kurumlar bir araya gelerek basın açıklamasında açacağımız pankartı, atacağımız slogan ve dövizler ile basın metnini hazırlamak üzere anlaşıldı.

Toplantıda kararlaştırdığımız gibi 7 Temmuz günü ESP, ÖDP, KöZ’den birer kişi bir araya gelerek gün boyu birçok kurum, Cem evleri ve dernekler dolaşıldı.

8 Temmuz günü ESP, ÖDP, EMEP ve KöZ bir araya gelerek eylem günü için gerekli olan teknik hazırlıkları netleştirdik. Hiçbir kurumun kendi flaması ve pankartının olmayacağı,  “Çocukların Hayatlarının Karartılmasına İzin Vermeyeceğiz, Çocuk İstismarı Aklanamaz” şiarını yazacağımız pankartın altına Esenyurt Demokrasi Güçleri imzasını kullanma kararı alındı. Basın metni olarak bu konuda daha önceki eylemlerde okunan ( 5 Temmuz günü Bakırköy’de yapılan basın açıklamasında kullanılan basın metni) basın metni üzerinde anlaşıldı.

Eylem günü Esenyurt meydanda kararlaştırdığımız saatte buluştuk ve şu sloganları attık: “Çocuğa Uzanan Eller Kırılsın; Tacizciyi Değil Çocuğu Koru; Çocuk Umuttur Umuduna Sahip Çık!”

Esenyurt Demokrasi Güçleri imzasıyla örgütlenen eyleme HDP, BDSP ve Çağrı da destek verdi. Eyleme  70’e yakın kişi katılım gösterdi. Eylemden sonra örgütleyici kurumların yaptığı değerlendirme toplantısında, eylem çok kısa zamanda örgütlendiği için çalışmasının iyi yapılmadığı, ancak burada var olan kurumların birlikte iş örgütlemelerinin olumlu bir şey olduğu söylendi.

Esenyurt’tan Komünistler