18 Haziran Salı günü ESP “Sokağın Sesini Susturamazsınız” şiarıyla Kadıköy’de bir basın açıklaması gerçekleştirdi. KöZ olarak ESP’yl destek ve dayanışma amacıyla biz de basın açıklamasına katıldık.

ESP’ye dönük saldırıların protesto edildiği açıklamada ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’de demokrasinin sandıkla seçimle kazanılan bir şey olmaktan çıkarak, sandıkla kaybedilen ayaklar altına düşen bir hal aldığını söyledi. 23 Haziran’a bir alternatif yaratmak isteyenlerle birlikte yürüdüklerini, ancak bir kazanım olacaksa bunu kazanmak için bedel ödemeyi göze alan bir iradeye bir birleşik mücadeleye ihtiyaç olduğu için sokakta olduklarını, bu nedenle ESP’ye dönük saldırılar olduğunu belirtti.

HDP milletvekili Murat Çepni de basın açıklamasında söz alarak halkların seçim iradesini gasp eden AKP-MHP ittifakı olduğunu, ESP ve basın emekçilerine yönelik bu saldırının  halkların demokratik iradesinin sandığa ve sokağa yansımasını engellemek amacıyla yapıldığını belirtti. Birleşik mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Devrimci ve demokratik kurumlar adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada AKP-MHP ittifakının ikinci bir 31 Mart yenilgisinden ve toplumsal muhalefetin sokağa çıkmasından korktuğu için devrimcilere demokratlara yönelik saldırılarını artırdığı ifade edildi.

Sık sık “Sokağın Sesi Susmayacak; Yaşasın Devrimci Dayanışma; Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından eylem son buldu.

ESP’nin seçimler konusunda aldığı tutumu elbette yanlış buluyoruz, 31 Mart seçimlerine ilişkin basın açıklamasında ifade edilen değerlendirmeler de bu yanlış tutumun bir parçası ve tasfiyeciliğin solda yarattığı tahribatın sonucu olan bu değerlendirme ve tutumlar sadece ESP’ye özgü değil ve tümünü  eleştirmeye devam edeceğiz.

Ancak devletin saldırıları karşısında verdiği mücadelede de ESP’nin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.

Gözaltılar Serbest Bırakılsın, ESP Yalnız Değildir

İstanbul’dan Komünistler