6 yıldır olduğu gibi bu yıl da Suruç Aileleri İnisiyatifi mezarlık ziyaretleri düzenledi. Biz de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak Gazi Mezarlığındaki ziyarete katıldık.

Birçok kurum ve siyasetin katıldığı ziyarette, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu adına konuşmalar yapıldı.

Bizler de konuşma fırsatı bulamasak da buradan Suruç Katliamına dair hatırlatmalarımızı yapıyoruz:

“Suruç’un sorumluları bugün iktidarda olanlardır. Suruç Katliamını AKP’nin 7 Haziran sonrasında başlattığı ve o veya bu şekilde devam ettirdiği iç savaşın bir parçası olarak görmek gerekir. Dün, yüzünü Kürdistan’a dönüp Kobanê’ye savaşmaya gidecekleri katledenler, demokrasi mücadelesi veren tüm kesimlere açtığı savaşı sürdürerek iktidarlarını korumak istemektedir. Bugün Erdoğan, rejim krizinden dolayı içinde bulunduğu siyasi çıkmazlarda bu savaşla, provokasyonlarla kendine alan açmaya ve dar çıkarlarını korumaya çalışmaktadır.

Bu saldırıların karşısında “provokasyona gelmeyelim” denilip sokak mücadelesi yükseltilemediği için bir sonraki saldırılara zemin hazırlandı. Millet İttifakı ve onun kuyruğuna takılanların özgüvensiz muhalefeti karşısında kendinde güç bulan Erdoğan halen daha saldırılara devam ediyor.

Bu Erdoğan’ı güçsüzleştirerek gönderme planlarının da çalışmadığına işaret etmektedir. 2019’da “Ankara’yı, İstanbul’u kaybeden Erdoğan artık dilediği gibi hareket edemez” diyenlerin karşısında Kürdistan’daki belediyelere atanan kayyımları gördük. Aynı zamanda güçsüzleştirip 2023’te de son darbeyi vurup indireceğiz diyen düzen muhalefetinin de bunlara ses çıkarmadığını, sınır dışı operasyonla işgale giden “Mehmetçik”lerini de alkışla uğurladıklarını gördük. Bu açıkça gösteriyor ki burjuva kanatlardan birine yedeklenerek bu iç savaşın karşısında durulamıyor.

Bu nedenledir ki, Suruç’ta katledilenleri anarken, “Suruç’un Hesabı Sorulacak!” “Suruç İçin Adalet” sloganlarını atarken, “Suruç’un Hesabı Rojava’nın Düşmanlarıyla Birlikte Sorulamaz” demek, “Adalet İçin Devrim” demek gerekir.

Rojava’nın Düşmanlarına İki Turda da Oy Yok!
Adalet İçin Tek Yol Devrim!
Üniversitelerden Komünistler