KöZ olarak 12 Mart günü Gazi Ayaklanması’nın 24. yıl dönümü vesilesiyle Gazi Mahallesi’nde düzenlenen anmaya katıldık.

Anmaya “31 Mart’ta Emekçinin Kürdün Sesini Yükseltmek İçin Oylar İstanbul’da Güldes Önkoyun’a, İzmir’de Yalçın Yanık’a” pankartı ile katılmayı planladık. Saat 10.00’da Cemevi’nin önünde buluşarak tertip komitesi ile görüştük. Tertip komitesi bize yürüyüş esnasında pankart ya da flama açılmayacağını söyledi. Bunun üzerine biz de getirdiğimiz pankart ve flamaları açmama kararı aldık. Saat 11.00’de kitle üzerinde düşenlerin fotoğraflarının bulunduğu ve “12-15 Mart 1995 Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi Katliamlarını Unutmadık, Unutturmayacağız; Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi Şehitleri Ölümsüzdür” yazılı; “Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi Şehit Aileleri PSAKD Ataşehir Şubesi ve Cemevi” imzalı pankart arkasında, en önde ailelerin bulunduğu şekilde önce eski karakol yönüne doğru yürüyüşe geçti. Karakolun bulunduğu yerde konuşmalar yapıldı. Ardından mezarlığa doğru yeniden yürüyüşe geçildi. Mezarlıkta yine konuşmalar yapıldı. Yaklaşık bir saat süren anma böylece sona erdi.

Yürüyüş güzergahı boyunca kortejimiz “Gazi’nin Yolu Ayaklanma Yoludur, Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur”, “Gazi’de Düşenler Kavgamızda Yaşıyor”, “Zindanlar Yıkılsın, Tutsaklara Özgürlük”, “Leyla Güven Yalnız Değildir”, “Yaşasın Komünistlerin Birliği” sloganlarını attı.

Yürüyüş boyunca Gazi’de düşenlerin isimleri teker teker okundu, kitle “yaşıyor” biçiminde karşılık verdi. Dışımızdaki kitle ayrıca “Gazi Şehitleri Onurumuzdur!”, “Gazi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları attı. Yürüyüşe toplamda yaklaşık 500 kişi katıldı.

Gazi eyleminde, bu ayaklanmayı tetikleyen saldırıda yaşanan ölümleri öne çıkararak katliam vurgusu yapanların aksine, Gazi’de öne çıkarılması gerekenin tam da bugün ihtiyacımız olan emekçilerin seferberliği olduğunu vurguladık. Zindanlardaki mücadelenin kazanılması için de, tutsakların özgürlüğüne kavuşması için de, kayyum saldırısının püskürtülmesi için de geriledikçe saldırganlaşan hükümetin karşısına Gazi’deki gibi bir ayaklanmayla çıkmak gerekir, dedik. Pankartımızı açamasak da önümüzdeki yerel seçimlerde AKP’yi parlamentarist yollarla götürme hesapları yapanlara yedeklenmeyen, emekçilerin Kürtlerin seferberliğini yükseltme çağrısı yapan adayları desteklemek gerektiğini öne çıkardık. Eylemin sonunda bu çağrıyı yükselten, Gazi ve 1 Mayıs Mahallesi eylemlerine katılan tek İstanbul adayı olan Güldes Önkoyun’un seçim bildirilerini eyleme katılan kitleye dağıttık.

Gazi’nin Yolu Ayaklanma Yoludur!
Ayaklanma Yolu Devrim Yoludur!

İstanbul’dan Komünistler