Üniversitelerden Komünistler olarak, 10 Ekim katliamına ilişkin Gençlik Örgütleri’nin planladığı, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapı önünde 10 Ekim günü saat 15.00’da gerçekleştirilen eyleme katıldık.

“10 Ekim Katliamını Unutturmayacağız, Hesap Soracağız!” şiarıyla düzenlenen eylemde yapılan basın açıklamasında, Kürt halkına yönelik artan şoven baskı ve saldırı politikaları anlatılarak 2015 yılında gerçekleştirilen katliam saldırıları ile bugün arasındaki bağ kuruldu ve halkların kardeşliği vurgulandı. Polisin eylemi Beyazıt Ana Kapı önünde yapılmasına izin vermediği için meydanda gerçekleştirilen eylemde, “10 Ekim’i unutma, unutturma!”, “Katillerden hesabı gençlik soracak!”, “Unutmak yok, affetmek yok!”, “Amed, Suruç, Ankara hesap sormaya!” ve “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!” sloganları atıldı.

Gençlik Örgütleri ile birlikte aynı gün 18.45’te Kadıköy Eminönü İskelesi’nden bayrak, döviz ve sloganlarla yürüyerek, 19.00’da gerçekleştirilecek olan merkezi 10 Ekim eylemine katılım sağladık. Öğlen katıldığımız eylemde dövizlerimiz elimize geç ulaşmış olsa da, akşamki yürüyüşte bu hatamızı telafi ettik.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, Suruç ve 10 Ekim katliamlarını çırpındıkça batan bir hükümetin başlattığı iç savaşın bir parçası olarak görüyor; soyut barış ve faşizm lafızlarının aksine, bu savaşın galibinin emekçi ve ezilenler olması için bu burjuva diktatörlüğünün alaşağı etmenin yolunun kitlesel başkaldırıları örmekten geçtiğini savunarak “Adalet İçin Tek Yol Devrim!” şiarını yükseltiyoruz. Bugün 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken, devrim iddiaları olan sol akımlar Amerikancı muhalefetin kuyruğuna takılarak emekçi ve ezilenlere Erdoğan’ın seçimle gideceği hayallerini satıyorlar. Bir burjuva kliği, “Kandili bombalayacağız”, “provokasyonlara gelmeyin” diyen Amerikancı bir diğer burjuva kliğe yedeklenerek göndermenin peşine düşen Menşeviklere karşı, biz “10 Ekim’in Hesabını Sokak’ta Eylemli Mücadeleyle Soracağız!”, “Burjuva İttifaklara İki Turda Da Oy Yok, Ezilenlerin Bağımsız Adayıyla Seçimlere!” diyoruz.

Üniversitelerden Komünistler