Gezi davasında verilen mahkûmiyet kararlarının ardından Çağlayan Adliyesi önünde başlayan Adalet Nöbetinin ilk gününe katıldık. Bunun yanı sıra Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla 26 Nisan’da Beyoğlu’ndaki TMMOB MMO binası önünde protesto gösterisi düzenlendi. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak eyleme “Ne Cumhur Ne Millet Tek Yol Devrim” dövizlerimizle katıldık. Polis bariyerleriyle çevrili alana kalabalık bir katılımın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Biz de gücümüz ölçüsünde hatırı sayılır bir sayıyla eyleme katılmış olduk. Eylemde “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” ,”Gezi’de Düşene, Dövüşene Bin Selam” gibi sloganlar atıldı. Komünistler olarak alandaki kitleye “Erdoğan Gidecek Başka Yolu Yok”, “Seçimle Değil Devrimle Gidecek”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük” sloganlarını attırdık.

Siyasi tutsaklar dendiği zaman bugün akla her ne kadar Osman Kavala gelse de, Türkiye’de demokrasi mücadelesi verenler cezaevlerinden hiçbir zaman eksik olmadı. Bunu bir adım ileri götürenler ise en fazla Selahattin Demirtaş için özgürlüğü, Abdullah Öcalan nezdinde ise tecridin kaldırılmasını gündem edebilmektedir. Devrimcilerin zindanlardan eksik olmadığı, devrimcilerin cenazelerinin cezaevlerinden çıktığı bir yerde Edirne’den İmralı’ya kadar tüm siyasi tutsaklara özgürlük istemek, demokrasi mücadelesi yürütebilmenin şartlarından biridir.

Gezi Ayaklanmasında ifadesini bulan halk hareketi, demokrasi mücadelesinde hükümete karşı bir başkaldırıyı temsil etmektedir. Demokrasi mücadelesi vermek isteyenlerin, Gezi ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğü için mücadele etmesi gerekmektedir. Siyasi tutsaklara özgürlüğü getirecek bir halk hareketi, ancak devrimle taçlandığı takdirde bunu gerçekleştirebilecektir. Böyle bir hareketi yaratmanın kaldıracı olarak önümüzde 2023 seçimleri durmaktadır. Bu seçimlerde, kendine yakın güçleri dahi kararlı bir şekilde sahiplenmekten aciz Millet İttifakı’ndan bağımsız bir şekilde hükümeti karşısına alan bir ortak adayın çalışmasını yürütmek, demokrasi mücadelesini devrim mücadelesine bağlamak isteyenler açısından gereklidir. Gereklidir çünkü Millet ittifakı Erdoğan’ı seçimlerle gönderemez. Böyle bir çalışmanın kendisi de ancak düzen ittifaklarından bağımsız bir şekilde zafere ulaşabilecek olan demokrasi mücadelesini omuzlamak isteyenlerin harcı olacaktır.

Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük!
Demokrasi için Tek Yol Devrim!

Kadıköy’den Komünistler