Köz’ün arkasında duran komünistler olarak yaklaşan yerel seçimlerde hiçbir düzen partisinin adayını desteklemiyor, İstanbul’da Emekçilerin Tarafındayız kampanyası adayı olan Tunahan Dursun’un çalışmasını yürütüyoruz. Gülsuyu’nda da bu çalışmayı görünür kılmak, ilişkilendiğimiz kesimleri bu çalışmaya katmak için attığımız ilk adım mahallede kampanyanın broşürünü dağıtmak ve bir ev ziyareti gerçekleştirmek oldu.

Gerçekleştirdiğimiz ev ziyaretinde neden bu seçimlerde İstanbul adaylığının önemli olduğu üzerinde durduk. 6 Şubat depreminden itibaren iyice ayyuka çıkan, 2023 CB seçimlerine de damga vuran solun iddiasız, dava bilincinden uzak ve rekabetçi tutumlarının bugün şu ya da bu yerelde suya sabuna dokunmayan belediyecilik anlatılarıyla örtülemeyeceğini anlattık.

Sohbetimizde Gülsuyu’nda emekçilerin bir kısmının, özellikle gençlerin devrimci siyasetten uzak duran, temkinli görünmesinin solun zayıflığından kaynaklanan bir tedirginlik olmadığını açıkladık. Solun bugünkü gücü ve kapasitesine rağmen, bu imkanların kendi başına devrimci sonuçlar üretmeyeceğini, devrimci bir çıkışı örgütlemek gerektiğini anlattık. Bugün Erdoğan yerel seçimleri kendi ömrünü 2028’e kadar uzatmak için bir referanduma dönüştürmüyor, belli bir kapsamla sınırlı tutuyorsa devrimci bir çıkışı örgütlemek isteyenlerin burjuva adayları destekleyerek ona koltuk değneği olması değil, müstakbel cumhurbaşkanı adayının akıbetiyle de ilişkili olan İstanbul seçimlerinde emekçilerin ortak mücadelesini yükselten bir adayı desteklemesi gerektiğini belirttik. Tunahan Dursun’un adaylığının da bu manada önemli olduğunu anlattık. Bu çalışmayı komünistlerin neden yürüttüğüne dair yanıtımız da burjuva partilerini desteklemeyi doğru bulmayan, solun davasız ve dar çıkarlara boğulmuş hesapçı görüntüsüne karşı durma iradesi ortaya koyacak olan kesimlere bir adres göstermek gerektiği oldu.

Ziyaretimizde hem Tunahan Dursun’un adaylığı, hem de komünistlerin yürüttüğü bu çalışma çok olumlu karşılandı. Destek sözü aldık, önümüzdeki dönemde seçim çalışmalarında buluşmak üzere sözleştik.

Çalışmamızın bir diğer ayağı olarak da mahallede kahvehanelere, esnaflara ve kapı kapı dolaşarak evlere broşür dağıtımı yer aldı. Sesli ajitasyonlarla emekçilere sermayenin dayatmalarına teslim olmamak gerektiğini, kendi yolunda yürümeyenin zafer kazanamayacağını anlattık. Pusulada sermayenin planlarına karşı emekçilerin de adayının yer alması gerektiğini savunduk. Emekçinin Tarafındayız diyen İstanbul büyükşehir bağımsız belediye başkan adayı Tunahan Dursun’a destek istedik. Çalışma sırasında ulaştığımız emekçilere gazetemizi de ulaştırdık.

Gülsuyu’ndan Komünistler