1 . Bölge aday tanıtım mitinginin yer ve zamanı kesinleştikten sonra hem çevremizde hem de içinde seçim çalışması yürüttüğümüz Hdp seçim bürosunda mitinge hazırlık çalışmalarına başladık. 7 Haziran seçimlerinde yapmış olduğumuz gibi içinde çalıştığımız mahalle seçim bürosu önünden mitinge yürüyerek gitme önerisinde bulunduk ve bu önerimiz kabul gördü. Etrafımızdakileri de mitinge davet ederken buluşma yeri olarak seçim bürosunun önünü gösterdik. Miting günü de planladığımız saatte büronun önünde buluştuk. Yaklaşık 25 kişi Köz ve Hdp bayrak ve flamalarıyla Rahmanlar’dan minibüs yolu boyunca yürüyerek Kartal Meydan’a geldik. Toprak yoldan itibaren de “Ezilenler vuracak o baraj yıkılacak”, “Akp’den hesabı emekçiler soracak”, “Oylar Hdp’ye, Hdp meclise”, “Seni başkan yaptırmayacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, Ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atılarak alana girildi.

Hdp dışındaki seçimlerde Hdp’yi destekleyen, oy çağrısında bulunan hatta kürsüde vekil adayları olan siyasetlerin mitinge katılımı oldukça cılız veya yoktu. Halkevleri, Bir adım daha inisiyatifi ve Sykp gibi alanda flamalarıyla olanların katılımının da ancak sembolik olduğu söylenebilir. Biz Köz olarak “Akp’nin elinden meclisi almak için oylar Hdp’ye ve Demirtaş’a” pankartımız ve bayraklarımızla yaklaşık yirmi kişi mitinge katıldık. Özel sayı ve aday tanıtım broşürümüzü alanda yaygın olarak dağıttık. Mitinge katılım açısından hem öncesindeki yürüyüşle hem alandaki pankartımız ve özel sayılarımızla mitinge en hazırlıklı katılanın Köz olduğunu, alanda bize gösterilen ilgiyle de bunun karşılık bulduğunu söyleyebiliriz.

İki bini aşkın bir kitlenin katıldığı mitingdeki katılım Hdp’nin 7 Haziran seçimi öncesi Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleşen mitingine kıyaslandığında daha az olsa da canlılık ve atmosfer olarak onu aratmayacak nitelikteydi. Kitle kendiliğinden Akp ve Erdoğan karşıtı sloganları miting boyunca attı. Ayrıca Mart Mayıs sürecindeki miting ve eylemlerde özel sayı ve bildiri almaktan çekinen kitlenin aksine oldukça ilgili, bunları almakta tereddüt etmeyen bir kitle alandaydı. Miting aday konuşmalarının ardından müzik dinletisiyle sona erdi.

Seni Başkan Yaptırmayacağız!

Meclisi AKP’den Alacağız!

İstanbul’dan Komünistler