HDP 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri için İstanbul milletvekili adaylarını tanıtım etkinliği düzenledi. 25 Mayıs’ta Kadıköy İskele Meydanı’nda  “1 oy Demirtaş’a, 1 oy HDP’ye” şiarıyla bir seçim etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte önce HDP İl Eş Başkanı Esengül Demir kısa bir konuşma yaptı. Esen Gül Demir’in ardından önce 3. Bölge milletvekili adayları seçim otobüsü üzerine çıktılar. 3. Bölge 2. Sıra milletvekili adayı Dilşat Canbaz Kaya, 3. sıra adayı Saruhan Oluç ve 4. sıra adayı Ali Kenanoğlu birer konuşma yaptılar. Adaylar konuşmalarında AKP iktidarı dönemindeki, gözaltı, baskı ve  tutuklamalara, halkların örgütlü mücadelesine ve cumhur ittifakını iktidardan indirmek gerektiğine değindi. Ardından 2. Bölge adayları seçim otobüsüne çıktılar.  İkinci bölge adaylarından Ahmet Şık, Oya Ersoy ve Mustafa Avcı söz aldı. Ahmet Şık; Demirtaş ve HDP’nin “Seni Başkan Yaptırmayacağız” sözü verdiğini ve bu sözü tuttuğunu kendilerinin de HDP ile mafya iktidarına son verme sözü verdiğini belirtti. Ardından söz olan Oya Ersoy Demirtaş’ın “Seni Başkan Yaptırmayacağız” dediği için cezaevinde olduğunu, baskın seçimlerle iktidarın sürdülmek istendiğini, tüm demokrasi güçleriyle birlikte bu planı tersine çevireceklerini söyledi. Mustafa Avcı ise konuşmasını Kürtçe olarak yaptı ve “Yaşamak direnmektir bugüne kadar başımızı eğmedik eğmeyeceğiz” dedi. Son olarak 1. Bölge adayları kürsüye çıktı. 1. bölge 2. sıra adayı Musa Piroğlu “Zindanlar yıkılmak, saltanatlar devrilmek için var. Zindanları yıkmaya saltanatı devirmeye geliyoruz. Sadece Saray’ı yıkmaya değil umudun, barışın, özgürlüğün ülkesini inşa etmeye geliyoruz” vurgulu bir konuşma yaptı. 3. sıra adayı Erkan Baş; Gezi, 7 Haziran ve 16 Haziran’a vurgu yaparak, bu sefer bu iktidarı yıkacaklarını söyledi. Etkinlikte son konuşmayı HDP Eş Genel Başkanı ve 1. Bölge 1. Sıra adayı Pervin Buldan söz aldı: AKP hükümetine en güzel yanıtın 24 Haziran’da verileceğini. Seçimlerde AKP hükümetine “tamam” diyeceklerini söyledi. Seçimlerin sandıkta kazanılacağını ya da sandıkta kaybedileceğini, bu nedenle sandıklara sahip çıkacaklarını söyledi.

KöZ olarak pankart ve dövizlerimizle katıldık. 1 Mayıs’ta da taşıdığımız; “Ana Muhalefet Rolünü Üstlenmek İçin HDP ile Sınırlı Olmayan Sol Blok, Cumhurbaşkanı Adayı Demirtaş” pankartımızı  etkinlik alanına taşıdık. Flamalarımız ve meclis seçimlerini öne çıkaran dövizlerimiz de yine alana götürdük. Aynı manşetle çıkan seçim gündemli özel sayımızı da etkinlik alanına gelen kitleye dağıttık.

Aday tanıtım buluşması HDP tarafından bir gün öncesinden duyurulduğu ve hafta içi bir günde ve iş saatinde yapıldığı için katılımın İstanbul’da beklenen katılımdan zayıf olduğu söylenebilir. Alanda KöZ dışında herhangi bir siyasetin pankart ya da flamasıyla karşılaşmadık. Biz de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak son dakika haberdar olduğumuz aday tanıtım etkinliğine iyi bir hazırlık yapamamış olsak da pankart, döviz ve özel sayımızla HDP’nin meclise sadece barajı aşmak değil daha güçlü ve daha fazla milletvekili ile girmesi ve mecliste ana muhalefet rolünü üstlenmesi gerektiğini öne çıkararak katıldık.

İstanbul’dan Komünistler