HDP İl Örgütü’nün 3. Olağan Kongresi 12 Aralık Pazar günü İstanbul’da gerçekleştirildi. “Şimdi HDP Zamanı!” şiarıyla düzenlenen kongreye biz de KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak katılım gösterdik. Kongrede HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP İl Eş Başkanı Elif Bulut ve HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir konuşma yaptı; konuşmalarda üçüncü yol vurgusu baskındı. Millet İttifakı ile ilişkilenme ve üçüncü yolun ne olduğuna dair bir açıklama yapılmazken, Garibe Gezer ve Deniz Poyraz anıldı. Kongre sonucunda il eş başkanı olarak İlknur Birol ve Ferhat Encü seçildi.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak kongrede gazete, dergi ve kitaplarımızın olduğu stand açtık ve gazete satışı gerçekleştirdik, gazete satışında HDP’siz seçim olmaz vurgumuzu dile getirdik. Kongreyi takip etmeye gelmiş siyaset ve kurumlara ayrıca söz hakkı verilemediği için yazılı bir mesaj ilettik. Bir çok mesaj olduğu gerekçesiyle mesajlar okunmazken katılan kurumların isimleri sayıldı. Kongreye ilettiğimiz yazılı mesajı aşağıda paylaşıyoruz:

“HDP İstanbul İl Örgütünün 4. Olağan Kongresini KöZ olarak selamlıyoruz. Bütün gerekçeleri HDP ve HDP’li Kürtlere yönelik saldırılar olan Cumhur İttifakı yaklaşan seçimlerde de HDP’yi saf dışı bırakmaya çalışmaktadır. Güya Cumhur İttifakı’na alternatif olarak görünen Millet İttifakı da HDP’yi bu seçim sürecinde iyice görünmez kılmaya çalışmaktadır. HDP’nin ismi olmadan seçimlere gidip ezilenlerin oylarını kendi heybelerine doldurmak istemektedir. Helalleşmeden bahsedip Kandil’i bombalama çağrıları yapanlara oy yok demek gerekir. HDP’siz seçime hayır, HDP’nin merkezinde durduğu ezilenlerin tek cephesini kuralım.

Cumhur İttifakı’na da Millet İttifakı’na da seçimlerde hiçbir turda oy yok çağrısını yükseltelim. Afrin’e operasyonlara evet diyenlerle Afrin’i bombalayanlar aynıdır. Kürdün sesini kısanların değil, demokrasi mücadelesini yükseltenlerin saflarında buluşalım. Seçimlerde başta Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü savunanların cephesini kuralım.

Ekmekten çok onura ihtiyacı olan bir ulusun ve sınıfın sesini yükseltmek için mücadeleyi büyütelim. Rojava’nın düşmanlarına, kadınların, Kürtlerin düşmanlarına, emekçilerin düşmanlarına karşı HDP’nin merkezinde durduğu tek cepheyi kuralım. Kongrenin bu adımlarının atılmasına vesile olması dileğiyle selamlıyoruz.

Kürtlerin, Rojava’nın düşmanlarına oy yok!
HDP’siz seçime hayır!
Kongrenizi tekrardan coşkuyla selamlıyoruz.

KöZ’ün arkasında duran komünistler”

İstanbul’dan Komünistler