HDK, HDP, DBP ve TJA’nın “Savaşa, İşgale, Yoksulluğa, Sömürüye Karşı Şimdi Kazanma Zamanı” şiarıyla çağrıcısı olduğu eylem 22 Mayıs’ta Taksim tünelde gerçekleşti. Çağrı noktasında yoğun polis ablukası bulunması üzerine İstiklal Caddesinin ara sokaklarındaki muhtelif noktalarda bir araya gelen kitle Meşrutiyet Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Yoğun gözaltıların yaşandığı eylem bir inisiyatifin yönlendirmesinden ziyade doğaçlama bir şekilde kitlenin anlık tepkileri ile seyretti. İlk başta Şişli/Cevahir AVM önüne yapılan çağrı gün içerisinde değiştirilerek Şişhane’ye alındı. Bütün bu etkiler eylemin güçlü ve organize geçmesini engellese de kitlesel bir katılımın olduğunu söylemek yanlış olmaz. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen bu eyleme Mayıs’ın kızıl güllerini gündem etmek adına “Deniz İbo Çayan, Savaşa Devam” ve savaş gündemi nedeniyle “Emperyalizmin Savaşı da Barışı da Zulümdür” şiarlı dövizlerimizle dâhil olduk.

Komünistler olarak sokağa yapılan çağrıları anlamlı buluyor ve bu çağrılara gücümüz ölçüsünde mutlaka dâhil oluyoruz. Bu eylem çağrıları soyut bir eylem çağrısı olmaktan öteye geçemiyor. Eylemlerin başlangıcı ve bitirilişi eylemi planlayanların yönlendirmesi ile olmuyor, eyleme katılan kitleye inisiyatif verildiği için eylemler bir planlama içerisinde değil gelişigüzel gerçekleşiyor. Bu eylemler yaklaşan seçimlerde biz sokağa çıkıyoruz demenin ötesine de geçmiyor. Bugünlerde solun önüne koyduğu eylem-etkinliklerin ekseriyetle yönlendirici bir inisiyatiften yoksun olması kararlı bir sokak hareketini yaratmak için kitlelere önderlik edecek devrimci bir partiyi ikame etmek şöyle dursun, o partinin eksikliğini göz önüne sermektedir.

KöZ’ün arkasında duran komünistlerin kurmak istediği parti masa başındaki hesaplarla değil bilfiil siyasal mücadele içinde yaratılacaktır.

İşgale Son! Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi!

Emperyalizmin Savaşı da Barışı da Zulümdür!

Kadıköy’den Komünistler