Boğaziçi eylemleri üç ayı aşkın süredir devam ederken, üniversite yönetiminin öğrencilere yönelik saldırıları da devam ediyor. Kampüste SGDF’nin “Üniversiteler AKP Teşkilatı değildir” yazılı afişini asması gerekçesiyle bir arkadaşımıza açılan soruşturmaya karşı, direnen öğrenciler “Siyaset yapmak meşrudur, soruşturmalar değil!” şiarıyla toplu afiş asma eylemi düzenledi.

6 Nisan’da Güney Kampüste düzenlenen bu eyleme KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak biz de katıldık. Boğaziçi direnişini ve iktidara yönelik eleştirileri konu alan diğer afişlerin yanında, “HDP bağımsız siyasetle var olabilir! HDP kitlesel eylemlerle savunulabilir! HDP’yi kapattırmamak için 1 Mayıs’ta alanlara!” yazılı afişlerimizle 30 Mart’ta KöZ bürosunda gerçekleştirdiğimiz “1 Mayıs’ta Cumhur İttifakı’na karşı HDP’yi Savunalım” başlıklı söyleşinin mesajını kampüsümüze taşıdık. “HDP kapatılamaz” diyenlere karşı “HDP’yi kapattırmayacağız” tutumunun HDP’nin kendisinin bile başvurmadığı bir şiar olduğunun bilincindeyiz. HDP’nin sadece bağımsız bir siyaset ile var olabileceğini vurgulayan KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, önümüzdeki 1 Mayıs’ın HDP’yi savunmak için kitlesel eylemlerin örülebileceği bir dönemeç olduğu kanaatindeyiz.

Ne Cumhur İttifakı’na geçit ne de Millet İttifakı’na yol vermediğimiz bir 1 Mayıs’ta, demokrasi mücadelesinde kitlesel mitinglerin etkisini göstermiş oluruz.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nden Komünistler