Gençlik Komünleri ve HDK Gençlik Meclisi ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi ve Hisarüstü Mahallesi’nde “HDP’yi Savunacağız!” gündemli ozalit, yazılama ve sticker çalışması yaptık.

Bugün HDP’nin sessiz sedasız kapatılmasına, hükümetin HDP ve DBP’ye yönelik şiddetli saldırılarına karşı ses yükseltmek, demokrasi mücadelesinden bahseden, emekçi ve ezilenlerin mücadelesini yükseltme iddiasında olan herkesin omuzlarına düşen bir sorumluluktur. Biz de bu sesi olduğumuz yerellerde daha güçlü bir şekilde yükseltmek amacıyla, Boğaziçi Üniversitesi ve Hisarüstü Mahallesi’nde faaliyet yürüten/var olan sol siyasetlere bu gündemde bir toplantı çağrısı yapmıştık. Önerilere açık olduğumuzu veyahut bu gündemli halihazırda planlanan bir faaliyet var ise de birlikte yapmayı önemsediğimizi dile getirmiştik.

Bu amaç doğrultusunda, Emek Gençliği, Özgürlükçü Gençlik, Kaldıraç Üniversite, Üniversiteli Feminist Kolektif, İDP Gençliği, HDK Gençlik Meclisleri, Gençlik Komünleri, TİP’li Öğrenciler ve TKH Gençliği’ne çağrımızı ilettik. Aynı zamanda, kurumlardan görüştüğümüz arkadaşlara, yakın zamanda dağıtımını yaptığımız “HDP’yi Kitlesel Eylemlerle Savunalım!” başlıklı broşürümüzü dağıtarak bu süreçte HDP’yi nasıl savunmamız gerektiğine dair sohbet ettik.

Emek Gençliği, Özgürlükçü Gençlik ve TİP’li Öğrenciler HDP’nin kapatılmasına karşılık bileşeni oldukları Emek ve Özgürlük İttifakı temelinde veya gençlik örgütlerinin yapacağı bütünlüklü çalışmalara katılmayı uygun bulduklarını söyleyerek reddettiler. Kaldıraç Üniversite ve TKH Gençliği, önerimizi olumsuz yanıtladılar. Üniversiteli Feminist Kolektif ve İDP Gençliği ise, çeşitli yoğunluklarından dolayı katılamayacaklarını belirttiler. Toplantı davetimize olumlu dönüş yapan yalnızca Gençlik Komünleri ve HDK Gençlik Meclisi oldu.

Gençlik Komünleri ve HDK Gençlik Meclisi ile ortak bir toplantı alıp, bu gündemi taşımak için mahallede ve üniversite içerisinde, hükümetin saldırıları karşısında HDP’yi sokakta kitlesel eylemlerle savunmak ve DBP’ye sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan ozalit, yazılama, bildiri ve sticker çalışması yapmaya karar verdik.

Bu doğrultuda, Hisarüstü Mahallesi’nde “HDP’yi Sokakta Savun! DBP’ye Sahip Çık!”, “HDP’yi Kitlesel Eylemlerle Savunalım!”, “HDP’yi Kapattırmayacağız!”, “HDP Halktır Susturulamaz! HDP’yi Kapattırmayacağız!” içerikli ozalit ve yazılamalarımızı, üniversite içerisinde ise bu şiarları taşıdığımız sticker çalışmasını gerçekleştirdik.

Bugün seçim hesaplarıyla gizlenmeye çalışılan hükümetin hedef tahtasına oturtarak saldırdığı HDP’yi, vekilliğinin düşürülmesi dahi gündem olmayan Semra Güzel’i, tutuklanan DBP’lileri savunmak içi   n parlamenter hesaplara bel bağlamayan güçlerin sokakta eylemli bir şekilde var olması gerekmektedir. Nitekim, böyle bir eylemlilik de ancak bağımsız siyasi bir çizgiyle mümkündür. Zira burjuva muhalefete, İmamoğlu’nun Saraçhane otobüsüne değil; emekçilerin gücüne yaslanan bir eylemlilik yaratılamadığı sürece, demokrasi mücadelesi burjuvazinin dilinden mülhem ve onun gölgesinde kalacaktır.

Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde, “İki turda da düzen ittifaklarına oy yok!” demek, sadece bunu söylemekle kalmadan bu siyasi gerçeği emekçi ve ezilenlere taşımak, bu bağımsız siyasi hattı yükseltmenin ön ve en basit koşuludur. Bugün herkesin adeta kafasını kuma gömüp siyasi gerçekleri örtmeye, emekçi ve ezilenleri burjuvazinin Kürdlerin, Alevilerin, kadınların düşmanı olan bir diğer kliğine yedeklemeye çalıştığı bir dönemde, HDP ancak bağımsız bir siyasi hatla savunulabilir. Amerikancı muhalefetten bağımsız bir çizgiyle ayrılmadıkça, gerilla nişanlısıyla olan fotoğrafları yüzünden tutuklanan, vekilliği düşürülen Semra Güzel’i  savunmak mümkün değildir. Akşener ile Saraçhane’den tutuklu DBP’lileri de kitlesel eylemlerle savunmak, sahip çıkmak mümkün değildir.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak, bu dönemde, HDP’yi sokakta, kitlesel eylemlerle savunmak gerektiğini diğer sol siyasetlerle eylem birliği içerisinde olduğumuz her yere taşımayı önemli buluyoruz. Hisarüstü’nde  ortak bir şekilde bu gündemi taşıdığımız Gençlik Komünleri ve HDK Gençlik Meclisi; ve diğer akımlarla birlikte bu pratiğimizi sürdürmek niyetiyle…

DBP’ye Sahip Çık! HDP’yi Kapattırma!

Üniversitelerden Komünistler