Köz’ün arkasında duran komünistler olarak geçtiğimiz günlerde Rumelihisarüstü Mahallesi’nde “ESP’li, SGDF’li Tutsaklara Özgürlük!” ve “Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!” gündemli yazılama çalışması gerçekleştirdik.
Hükümet seçimlere giderken 14 Mayıs günü yapabileceği olası bir oldubittinin yeni emarelerini artan şiddetle göstermeye devam ediyor. Erken seçim kararı, Erdoğan’ın seçim kanununa aykırı bir şekilde aday olması, HDP’yi kapatma davasıyla teslim alma girişimlerinin hepsi hükümetin seçim provalarının bir parçası. Bugün tüm bu hukuksuzluklara ve saldırılara karşı eylemli bir ses çıkartabilmek ancak emekçi ve ezilenlere en az Erdoğan kadar düşman olan, 12 Eylül rejiminin yeminli hamiliğini üstlenenlerle yan yana gelmemekten geçiyor. Bugün zayıfladıkça saldırganlaşan Erdoğan karşısındaki sessizliğin nedenini de burada aramak gerekiyor. Çünkü “Provokasyonlara gelmeyin” çağrısıyla Erdoğan’ı göndermek için seçimleri beklemeyi her fırsatta telkin eden Amerikancı muhalefeti emekçilerin önüne onların lehine bir çözüm olarak pazarlayan umut tacirleri, tüm bu saldırıları büyük bir beklenti içerisinde sessizlik ile karşılamak zorunda.
Köz’ün arkasında duran komünistler olarak Erdoğan sorununun bir devrim sorunu olduğunu, çözümünün de ancak emekçilerin seferberliği ile gelebileceğini haykırmış; önümüzdeki cumhurbaşkanı seçiminde, iki yol olduğunu hatırlatarak proletaryanın sınıf savaşı yolunu temsil etmek, emekçi ve ezilenleri hükümetin karşısına bağımsız bir kutup olarak dikmek için Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Çetin Eren’in çalışmasını yürütmüştük. Hem depremin hesabını sormak için, hem HDP’yi kapattırmamak için, hem de Silivri’den İmralı’ya tüm siyasi tutsaklara özgürlük şiarını yükseltebilmek için “Düzen İttifaklarına Hiçbir Turda Oy Yok!” diyerek bağımsız bir tutum alınması gerektiğini eylemli bir şekilde göstermiştik.
Bugün de bunu demeye devam ediyoruz. Hükümetin saldırılarına hedef olan HDP’yi kitlesel eylemlerimizle sokakta savunmak gerektiğini vurguladığımız gibi, bugün de “ESP’li, SGDF’li Tutsaklara Özgürlük!” şiarını Hisarüstü Mahallesi’nde yaptığımız yazılamalarımızla yükseltiyoruz.
Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!
Yaşasın Komünistlerin Birliği!
 
Üniversitelerden Komünistler