Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, HDK Gençlik Meclisi, SGDF, DEM Parti ve Gençlik Komünleri ile birlikte Rumeli Hisarüstü’nde DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin katılımcı olduğu bir halk toplantısı örgütledik. Kötü hava koşulları nedeniyle, aslında Doğatepe Parkı’nda yapacağımız halk toplantısını Mondaze Kafe’ye taşıdık.

HDK Gençlik Meclisi, SGDF ve DEM Parti ile birlikte hem halk toplantısını duyurmak hem de DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylarının bildirilerini yaygın bir şekilde dağıtmak amacıyla iki gün boyunca bir çalışma gerçekleştirdik. İlk olarak 11 Mart Pazartesi günü, Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’e ve Rumeli Hisarüstü Mahallesi’ndeki esnaflara ve kafelere yaygın bir şekilde ilanlarımızı dağıttık; herkesi Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin katılacağı halk toplantısına davet ettik. Mahalleye etkinliğin afişlerini yapıştırdık. Saat 17.00’de Boğaziçi Üniversitesi Metrosu çıkışında DEM Parti Sarıyer İlçe Örgütü’nün desteğiyle stant açtık. Hem Pazar günü Yenikapı’da düzenlenecek olan Newroz’un hem de DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylarının pankartlarını metro çıkışına astık. Sadece forum ilanlarını değil Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin bildirilerini de dağıtarak büyükşehir seçiminde bu adaylara destek istedik. 13 Mart Çarşamba günü ise hava muhalefetinden ve adayların program yoğunluğundan dolayı yer ve saat değişikliği olduğu için yeni ilanlarımızı metro çıkışında, okul önünde ve mahallede yeniden dağıttık. Aynı zamanda, gazetemizin “Asıl Düşman Kendi Yurdunda!” manşetli 140. sayısını da esnaflara sattık.

Yaklaşık 60-70 kişinin katıldığı halk toplantısı, moderatörlerin giriş konuşmasıyla başladı. Giriş konuşmasında Öcalan üzerindeki tecride karşı zindanlardaki açlık grevlerinin selamlanması büyük bir alkış aldı. Ardından DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi eş başkan adaylarına söz verildi. İlk sözü alan Meral Danış Beştaş, konuşmasında DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde aday çıkarmasına yönelik hem iktidar hem de muhalefet medyasındaki tartışmalara vurgu yaptı. Muhalefet medyasının İstanbul seçiminde “oyları bölme” tantanalarına karşı, zaten DEM’in olan oyları bölemeyeceklerini, asıl muhalefetin DEM’in oylarını böldüğünü söyledi. Kimseye yaranmak gibi bir kaygıyla hareket etmediklerini ve Türkiye’de bu sistemin değişerek çoğulcu ve demokratik bir yönetim anlayışının yerleşmesi için mücadele ettiklerini ifade etti. Daha sonra söz alan Murat Çepni ise, hem dünyada hem de Türkiye’de iki kutuplu/adaylı siyaset biçimine itirazı olduklarını dillendirdi. Yoksulların kendilerinden çalınanı geri almak için siyaset yaptığını belirten Çepni, öğrencilerin sorunlarından da bahsetti. Aynı zamanda, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kayyum rektöre karşı geliştirilen direnişin hem belediyelerdeki kayyum gaspına karşı yürütülen mücadeleyi daha anlaşılır hale getirdiğini hem de üniversitelerdeki faşist ablukaya karşı önemli bir çıkış olduğunu söyleyerek selamladı. Kürt halkının ulusal özgürlük mücadelesi açısından bakıldığında karşıdakilerin özünde tek bir farklılıkları olmadığını belirten Çepni, işçi sınıfı açısından ise bir cehennem yaşandığını vurguladı. Somut sorunların somut çözümü olduğunu söyleyen Çepni, kendi siyasetimizi pekala yapabileceğimizi vurgulayarak “Bu bir kader değil, biz değiştirebiliriz!” dedi. Meral Danış Beştaş katılması gereken bir programı olduğu için erken ayrılmak zorunda kaldı.

Konuşmaların ardından soru-görüş bölümüne geçildi. Göçmen emekçiler, rezerv alanı yasası ve ekoloji mücadelesi, diğer sol akımların DEM’in İstanbul’da seçim tutumuna yönelik bakışı hakkında çeşitli sorular soruldu. Biz de bu bölümde Köz adına söz aldık.

Köz adına konuşan yoldaş, 7 Haziran’da HDP tarafından uğratıldığı yenilgiden sonra Erdoğan’ın bugüne dek sürdürdüğü bir içsavaş başlattığını, en ufak gündelik bir sorunun dahi Erdoğan sorunu haline geldiği Türkiye’de git gide derinleşen siyasi krizin düzen içi yollarla çözülemeyeceğini anlattı. Önümüzdeki dört yıl boyunca seçimlerin olmamasının Türkiye’de suların durulacağı anlamına gelmeyeceğini, tam tersine bizi devletin daha uzun süreli kilitlendiği, anayasa krizlerinin sıklaştığı çatışmalı bir dönemin bekleyeceğini vurguladı. Amerikancı muhalefetin “Erdoğan’a karşı kazanacak aday” İmamoğlu stratejisine yedeklenmenin Erdoğan’a teslimiyetin yolunu döşediğini söyledi. Düzen partilerinden bağımsız bir emekçi seferberliğiyle bu hükümeti süpürmek gerektiğini ifade eden yoldaş, emekçilerin demokrasi müsameresinin bir figüranı değil, demokrasi savaşının öncü gücü olması gerektiğinin altını çizdi. Seçimlerde alınacak tutumun bu seferberliği yaratmaya yetmeyeceğini ancak bu bağımsız tutum alınmadan da bir emekçi seferberliğinin beklenemeyeceğini vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’yi desteklediğimizi söyledi.

Gelen soru ve görüşleri Murat Çepni’nin yanıtlamasının ardından, yaklaşık iki saat süren halk toplantısı Newroz’a yapılan çağrıyla sonlandırıldı. Katılan herkese 31 Mart seçimleri ve Newroz içerikli Mart 2024 özel sayımızı dağıttık.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, SGDF, HDK Gençlik Meclisi, DEM Parti ve Gençlik Komünleri ile oluşturduğumuz eylem birliğinin bir çıktısı olan bu halk toplantısını olumlu ve anlamlı buluyoruz. Seçimlere giderken de, seçimler sonrasında da hükümete karşı düzen partilerinden bağımsız ortak bir hattı işaret eden eylem birliklerini önemsiyor; bu zeminleri yaratmak ve çoğaltmak için her zaman olduğu gibi adım atmaktan geri durmayacağımızı yeniden hatırlatıyoruz.

Üniversitelerden Komünistler