Hrant Dink katledilişinin 12. yılında vurulduğu yerde anıldı. Agos gazetesi eski binası önünde düzenlenen anma için “Adalet İstiyoruz, Hrant 12” yazılı büyük bir pankart asılmıştı. Saat 15.00’te başlayacak anma için kitle daha erken saatlerde toplanmaya başladı.

Eylem alanına doğru Leyla Güven ve Hrant Dink posterleri ve zılgıtlarla ilerleyen yaklaşık yüz kişilik HDP kitlesi çok sayıda HDP milletvekili ile birlikte polisin uyarıları ve engelleme girişimleri sonucu sessiz bir biçimde alana yürüdü.

Anma programı kapsamında Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali bir konuşma yaptı. Konuşmasında; Sabahattin Ali’nin katledilişine, gözaltındaki kayıplara, Cumartesi Annelerinin mücadelesine ve son zamanlarda Cumartesi Annelerinin eylemlerine dönük saldırılara değindi. Vazgeçmiyoruz diyerek sözlerine son verdi.

Eylemde aynı zamanda Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Osman Kavala’nın mesajı da okundu. Mesajında Hrant için adalet talep etmenin ve onurlu bir yaşam için adaletsizliğe direnmenin önemine değindi.

Eylem boyunca sık sık “Hrant için, Adalet için; Biz Bitti Demeden Bu Dava Btmez; Buradayız Ahparig; Öldür Diyenler Yargılansın; Hepmiz Hrantız, Hepimiz Ermeniyiz; Öldür Diyenler Yargılansın; Hepmiz Hrantız, Hepimiz Ermeniyiz; Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.

Eylem alanında bizim dışımızda Aka-Der ve Kaldıraç’ın dövizleri vardı. Kaldıraç dövizlerinde “Katil Devlet Hesap Verecek”, Aka-Der dövizlerinde ise “Adalet Halkların Elleriyle Gelecek” yazılıydı

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak eyleme “Adalet İçin Tek Yol Devrim” yazılı dövizlerimizle katıldık. Dövizlerimiz eylem alanına girişte düzenleme komitesinin sansürü nedeniyle engellenmeye çalışılsa da, ısrarımız sonucu dövizlerimizi sokabildik.

Uzunca bir süredir Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal krize değiniyor ve bu krizden ancak devrim yoluyla çıkılabileceğini vurguluyoruz. Bu nedenle de Türkiye’de devrimin güncel olduğunu işaret ediyoruz.  Hrant için adaletin de onun faili olan devletin yasaları, yargısı ya da AB reformları ile gelmeyeceğini biliyoruz. Hrant’ın katillerinden hesap ancak emekçilerin seferber olduğu bir mücadele ile sorulabilir. Hrant için adalet de ancak bu düzeni onun faillerinin başına yıkacak bir devrimle gelebilir. Komünistler olarak eyleme de bu siyasi vurguyu öne çıkararak katıldık.

İstanbul’dan Komünistler