2020 1 Mayısı solun salgını bahane ederek kutlamaması ile yapılamadı. Gönüllü olarak yapılmayan 1 Mayıs mitingi yerini bir zorunlulukmuş gibi gösterilerek dar küçük eylemler yapmaya bırakmıştı.

1 Mayıs Platformu 1 mayıs öncesindeki haftayı 1 Mayıs ilan edeceğini duyurdu. Farklı yerlerde hafta başından itibaren yapılan küçük eylemlerle 1 Mayıs eylemleri oldu. 

Yapılacak eylemlerin çağrısı işçilere, ezilenlere yapılmadı. Hatta daha önce 1 Mayıs mitinglerine taşınan işçilere hiç duyurulmadı. Hatta eylemler konuşulurken siyasetlerin tüm militanlarına  açık değil temsili katılım denilerek temsili eylemler olduğu vurgusu yapılarak sürekli sessiz sedasız yapıldı. Hal böyle olunca bu eylemlere sosyal medyadan bile çok az çağrı yapıldı. 

29 Nisan 17.00’da İçmeler köprüsüne konulan eylem tersane işçilerinin çıkış saatine denk getirildi. Eylem kısmi olarak ajitasyon serbestliği tanındı. Tek ortak  pankart açıldı, döviz ve flamalara izin verildi. 

 “EVDE AÇLIK, İŞTE SALGIN.KAHROLSUN KAPİTALİZM-1 MAYIS PLATFORMU” pankartı açıldı.  BDSP, Yeni Dünya İçin Çağrı ve KÖZ dışında döviz açan olmadı. Slogan olarak “Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan, Yaşasın Devrim ve Sosyalizm, Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz, Yaşasın 1 Mayıs, Yaşaşın Zafer, Her Yer 1 Mayıs Her Yer Direniş, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları atıldı.

Eylemde Limter İş Sendikası Başkanı Kanber Saygılı 1 Mayıs platformu adına basın metnini okudu. Ardından HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm konuşma yaptı. 1 Mayıs Marşının çalınmasının ardından yeni stil ‘sosyal mesafe kurularak’ halay çekildi. Sürekli olarak ‘fiziksel mesafe ve sosyal mesafe’ söylemleri megafondan tekrar edilerek ve hatta bu konuda ısrarlı bir tutumu devrimcilerin almasıyla eylemde en çok duyduğumuz propaganda oldu. 

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak bizde eyleme katıldık. Eyleme yapmak istediğimiz gündemle hazırladığımız pankartımız, dövizlerimiz ve flamalarımızla katıldık. “ZORUNLU İŞLER NÜFUSA PAY EDİLMELİ!, SİYASİ TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK!, KÜRTLERE ÖZGÜRLÜK- YAŞASIN 1 MAYIS-BİJİ YEK GULAN” şiarı yazan pankartını açtık. Sloganlara eşlik ederken aynı zamanda “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük” sloganını attırdık.

“Asalakların Saltanatına Son, Siyasi Tutsaklara Özgürlük, Hükümetin Önlemleri Koronadan Korunmak İçin Değil, Emekçileri Ezmek İçin, Atölyede, Fabrikada, Hastanede, Markette Biz Varız-Hakkımızı Almak İçin Alanlarda da Biz Olmalıyız” dövizlerini taşıdık. 

 

İstanbuldan Komünistler