ESP’lileri hedefine alan gözaltı ve tutuklama operasyonları kapsamında 27 Şubat’ta BİH içerisinde çalışma yürüten Meliha Kayacı gözaltına alındı ve tutuklamaya sevk edildi. İşçi Emekçi Birliği, bileşeni olan Birleşik İşçi Hareketi temsilcisi Meliha Kayacı şahsında, gözaltı ve tutuklamalara karşı 29 Şubat saat 07:30’da Tuzla İçmeler Köprüsü’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması “Gözaltılar Serbest Bırakılsın! Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartının arkasında sloganlar eşliğinde başladı. İEB adına konuşma yapan yoldaş şu vurguları öne çıkardı: “İşçiler emekçiler en ufak demokratik taleplerinde karşılarında bu devleti buluyorlarsa, bu saldırılar bizim doğru yolda olduğumuza işaret eder; mücadelemize, dayanışmaya daha sıkı sarılmamıza işaret eder. İşçi sınıfının kurtuluşu için de bu düzene karşı mücadele etmek gerekir ve hali hazırda mücadele edenlerle yan yana durmak gerekir. Bu sebeple işçi, emekçi bütün sınıf kardeşlerimizi mücadele etmeye çağırıyoruz yan yana durmaya davet ediyoruz. Dostlarımızı alacağız, onlarla yeniden bu alanlarda buluşacağız. Gözaltılar baskılar bizi yıldıramayacak. Yaşasın sınıf dayanışması!”

BİH adına konuşan arkadaş, işçi sınıfının örgütlenmesine yönelik saldırıların yoğunlaştığını dile getirdi. Bu saldırıların devam edeceğini ve bu saldırılara karşı birleşik mücadeleyi örgütlemek gerektiğini ifade etti. 8 Mart öncesi gerçekleşen bu operasyonun işçi kadınların öfkesinden korktukları için gerçekleştiğini ve devrimci, sosyalist kadınları tutukladıklarını öne çıkarttı. Sözlerini sonlandırırken “Gözaltılar serbest bırakılsın! İşçi sınıfının umudunu devam ettireceğiz” dedi.

Basın açıklaması boyunca alanda; “Gözaltılar serbest bırakılsın”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

Anadolu Yakası’ndan Komünistler