20 Mart Cumartesi günü  Yenikapı’da gerçekleşecek Newroz mitingine katılmak üzere KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak saat 10.00’da Yenikapı Marmaray ana çıkışında buluşuyoruz.

Salgın gerekçesiyle bir yıl önce mitingi düzenleyenler tarafından iptal edilen Newroz ile başlayan ve 1 Mayıs da dahil olmak üzere tümüyle eylemsizliğe mahkum edilen bir sürecin ardından ilk miting yine bir Newroz mitingi olacak. Başkaldırının simgesi olan Newroz’a günler kala HDP’ye yönelik saldırılar da boyutlanarak artıyor. Bugüne kadar HDP’nin, ancak düzen ittifaklarından bağımsız bir siyasal çizgiyle varolabileceğini belirttik. Bugün de HDP’ye yönelik  saldırılara karşı HDP’yi Newroz gibi kitlesel eylemlerle savunmak gerektiğini anlatmak üzere mitingde  “HDP Bağımsız Siyasetle Varolabilir, HDP Kitlesel Eylemlerle Savunulabilir”  şiarlı pankartımızı taşıyacağız.

Sol Millet İttifakının kendisine biçtiği role uygun hareket ettiğinden Rojava’yı gündeminden düşürmüştür. Rojava’nın asıl düşmanlarının yaşadığımız topraklarda olduğunu anlatmak, her türden şovenizmin ve sosyal şovenizmin karşısında durmak üzere “Rojava’nın Düşmanı Ezlenlerin de Düşmanıdır” şiarlı pankartımızı da alanda taşıyacağız.

Türkiye’de rejim krizinin ifadesi olan anayasa tartışmaları karşısında “Demokratik Anayasa İçin Kurucu Meclis, Kurucu Meclis İçin Tek Yol Devrim” şiarını da alanda haykıracağız.

İstanbul’dan Komünistler