Erzincan’da Anagold Madencilik’in işlettiği maden sahasında meydana gelen çökmede 9 işçi hayatını kaybetti. Altın arama çalışmalarında kullanılan siyanürün toprağa ve suya karışması tehlikesinin de söz konusu olduğu olayı takip eden 14 Şubat günü Çevre Örgütleri ve İşçi Emekçi Birliği basın açıklaması çağrıları yaptılar.

Olayın gerçekleştiği madenin ortaklarından Çalık Holding önüne yapılan çağrıda “Ekoloji ve Emek Örgütleri” imzalı pankartın arkasında basın açıklaması okundu. Sorumluların hesap vermesi ve söz konusu madenin kapatılması çağrısı yapılan açıklamada kapitalistlerin kâr hırsının böyle facialara sebebiyet verdiği vurgulandı.

Basın açıklamasının ardından hep birlikte İşçi Emekçi Birliği’nin çağrı yaptığı Cevahir AVM önüne geçildi. “Anagold İşçi Kanı Üzerinden Servetini Büyütüyor, Bu Bir Katliamdır, Hesabını Soracağız!” yazılı İEB pankartının arkasında basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında kapitalist sistemin sonuçları üzerinde duruldu.

Bu iki basın açıklamasında “Çevre Katliamlarına Son Vermek İçin Tek Yol Devrim!”, “İş Cinayetlerine Son Vermek İçin Tek Yol Devrim!” ve “Soma’da, Bartın’da, Erzincan’da Katleden Hükümeti Emekçilerin Kitlesel Seferberliği Süpürecek!” şiarlı dövizlerimizi taşıdık.

Beşiktaş’tan Komünistler