1 Mayıs öncesinde, Köz’ün arkasında duran komünistler olarak Mayısta Yaşam Kooperatifi’nin Beykoz’da düzenlediği 1 Mayıs pikniğine katıldık. Pikniğe farklı siyasal çevrelerden, kooperatif ortaklarından katılım sağlayanlarla 1 Mayıs öncesi siyasal gündemleri tartıştık.

Pikniğe katılanların konuşmalar yaptığı bir forum gerçekleşti. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak biz de forumda söz aldık:

1 Mayıs tarihsel olarak emekçilerin kendi sorunlarına, kendi bağımsız siyasi iddialarıyla sahip çıktığı gündür. Bugün de öyle olmalı. Karşımızda gerileyen, siyasi kriz içinde olan bir hükümet var. Bizimse gücümüz yerli yerinde. Gerileyen hükümetin yumuşama girişimleri emekçiler için yeni saldırı imkanları doğurur. Bu sene 1 Mayıs’ta Saraçhane burjuva muhalefetinin platformudur. Bu platform; emekçilerin, ezilenlerin bağımsız taleplerine yer veremez. 1 Mayıs; Filistin’le, Kürdistan’la dayanışmanın günüdür. İşçi sınıfının bugünkü görevi bağımsız sınıf ve eylem çizgisiyle demokrasi savaşının öncü savaşçısı olmaktır.

Hem Mayısta Yaşam Kooperatifi ortakları hem pikniğe katılan çevremizden arkadaşlarla canlandırıcı bir etkinlikte buluşmuş olduk.

İstanbul’dan Komünistler