İzmir’de 6 Ekim 2023 sabahı gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanları Berna Çelik ve Çınar Altan’ın 9 Ekim 2023’te tutuklanmasını protesto etmek için aynı gün HDP İzmir il binası önünde İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri (İEDG) tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamayı okuyan Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar iktidarın muhaliflere yönelik baskısını artırdığını belirterek Çelik ve Altan’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti. HDP’ye yönelik baskı ve operasyonların siyaset yapma hakkının yok edilmek istenmesinden kaynaklandığını belirten Uyar, iktidarın son günlerde Irak ve Suriye tezkerelerini gündeme getirerek sınır ötesi operasyonları şiddetlendirdiğini, bu operasyonların barışa ve halkların kardeşliğine aykırı olduğunu; komşu ülkelerin egemenlik haklarına saygılı bir dış politika izlenmesi gerektiğini ileri sürdü. Aynı şekilde Kürt sorununun da barışçıl ve eşit haklar temelinde çözümü için mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Önceden hazırlık yapılmadan spontane bir şekilde duyurusu yapılan eylem polisin de baskısıyla dağınık bir şekilde gerçekleşti, kitlenin il binası önünde toplanması engellendi. Eylem sırasında “HDP umuttur umut dimdik ayakta!”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!” ve “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı.

İzmir’den Komünistler