İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Alsancak’ta 1 Eylül için gerçekleştirdiği açıklamaya İşçi Emekçi Birliği İzmir bileşenleri ile birlikte katıldık. Basın açıklaması öncesinde Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir “insan zinciri” oluşturuldu. İşçi Emekçi Birliği İzmir bileşenleri olarak ÖSYM önünde toplanıp “Halklar Arasında Savaşa, Sınıflar Arasında Barışa Hayır!” pankartı arkasında basın açıklamasının gerçekleştirileceği noktaya kadar sloganlarla yürüdük. Atılan sloganlar 1 Eylül’ü düzenleyenlerin “barışsever” pozisyonundan bu yürüyüşü gerçekleştirenleri ayırt etmiş oldu. İnsan zincirine katılmasak da onun sonundan açıklamanın okunacağı noktaya kadar kitle ile birlikte yürüdük. Yürüyüş boyunca İEB bileşenleri ile birlikte “Savaşa Karşı Sınıf Savaşı!”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok!”, “Barış için Tek Yol Devrim!” sloganlarını attık.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, eyleme “Kapitalizm Yıkılmadan Dünyaya Barış Gelmeyecek!”, “İşgal ve İlhaklara Son Vermeden Dünyaya Barış Gelmeyecek!”, “Emperyalist Paylaşım Savaşlarına Karşı Sınıf Savaşı!”, “Barış İçin Tek Yol Devrim!” şiarlarını taşıyan dövizlerle katıldık.

Kayda değer bir katılımın olduğu eylem Alsancak’ta yoğun bir kalabalığın olduğu saatlerde gerçekleştiği için belli bir ilgi ile karşılaştı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı İHD İzmir Şube Eşbaşkanı Ali Aydın okudu. Açıklamada “Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için hep birlikte barış diyelim” denilerek şu görüşlere yer verildi:

“İşsizlik artıyorsa, insanca yaşayacak bir ücret alınamıyorsa, üniversite öğrencileri yurt bulamıyorsa, depremde binalar insanların üzerine çöküyorsa, adaletsizlik, liyakatsizlik, insan kayırmalar oluyorsa, muhalifler cezaevlerini dolduruyorsa, ülkenin yüzde sekseni yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşıyorsa bunun en önemli nedenlerinden biri barışın sağlanmamasıdır. Devletlerin bütçelerinin insanların insanca yaşayacak bir düzen için değil de savaşa, yayılmacı emperyalist uygulamalara harcanmasındandır.

Emek ve demokrasi güçleri olarak; kendi karları ve iktidarları için halkları birbirine düşman eden, barışı tehdit eden kapitalist emperyalist sisteme bu sisteme karşı ortak mücadele yürütmeyi sürdüreceğiz. Emek ve Demokrasi güçleri olarak, Türkiye’de barışa giden yolun barış hakkı mücadelesi ile olacağını biliyoruz. Emek ve Demokrasi güçleri olarak, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada barışın egemen olduğu bir yaşam için barış hakkı mücadelemizi sürdüreceğiz. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için hep birlikte barış diyelim. Savaşsız, sömürüsüz bir dünya için hep birlikte aşiti diyelim.”

Eylemin ardından etkinlik Praksis ve Kasım Taşdoğan’ın sokak konseri gerçekleşti. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak gazete satışı da gerçekleştirdik.

Barış İçin Tek Yol Devrim!

Savaşa Karşı Sınıf Savaşı!

İzmir’den Komünistler