25 Mayıs 2024, saat  12:00’de Konak eski Sümerbank önünde 17-31 Mayıs  Gözaltında Kayıplar Haftası için İHD İzmir Şubesi “1000. Haftada ‘Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’ şiarıyla Galatasaray Meydanı’ndaki Cumartesi Anneleri/İnsanları ile eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Hafta boyunca da İHD ve THİV Fransız Kültür Merkezin’de çeşitli film gösterimleri ve söyleşiler düzenlenmişti.

Öncelikle eyleme katılım her hafta Cumartesi günleri yapılan eylemlerin yaklaşık on katı civarındaydı. Her hafta aynı yerde ve aynı zamanda yapılan ‘kayıplar bulunsun, failler yargılansın’ eylemlerine genelde 25 -35 kişi civarı katılım oluyordu ki bu kişilerin çoğu aynı eylemin müdavimleri. Bu hafta İHD’nin 1000. hafta  olması dolayısıyla kurumlara çağrı yapması etkili oldu ve birçok kurum eyleme katılım sağladı.

Eylem basın açıklamasının okunması ile başladı ve açıklamadan sonra  oturma eylemi olarak  devam etti. “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın’ ve “Kayıplar belli, failler nerede”, “Vazgeçmiyoruz, Vazgeçmiyoruz, Vazgeçmiyoruz” sloganları atıldı. Yaklaşık 20 dakika süren oturma esnasında zorla kaybedilen ve Cumartesi Anneleri’nin simge ismi olan Hasan Ocak’ın kardeşi Ayşe Ocak, Musa Anter’in (Apê Musa) kızı Rahşan Anter ve Barış Anneleri söz alarak bininci kez kayıplarını talep ettiler, barış annesinin yaptığı Kürtçe konuşmada defalarca ‘yakınlarımızın kemiklerini istiyoruz’ vurgusu önemliydi. Rahşan Anter, kitlenin sayısının azlığına, parça parça yapılan mücadelenin zayıflığına dikkat çekip neden koskoca İzmir’de böyle bir etkinlik için onbinlerce insanın bir araya gelemediğini sordu, birleşmenin ve çoğalmanın gerekliliğinin ne kadar elzem olduğunu vurguladı.

Oturma eyleminden sonra grup yürüyüş yapıp denize karanfil bırakmak istediğinde polis devreye girdi ve yapılan pazarlıktan sonra ‘slogansız’ bir şekilde tahta üst geçitten yürümeye ve denize karanfil bırakmaya ‘izin’ verildi. Grup yine de yürürken ‘kayıplar bulunsun, failler yargılansın’ sloganı atarak köprüden yürüdü ve  bir açıklamayla denize karanfil bıraktıktan sonra dağıldı.

İzmir’den Bir Köz Okuru