İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki bir taşeron şirkette beş yıldır çalışmakta olan 33 evde bakım işçisinin belediye yönetimi tarafından işten çıkartılmasının ardından işçiler hak arama eylemliliklerini 8 Ağustos 2022 günü Belediyenin Kültürpark’taki merkezinin önünde gerçekleştirdikleri bir protesto ile sürdürdüler. Eyleme işçiler ve yakınları dışında TÖP, BDSP ve Köz destek verdi. Eylem için işçiler toplanırken işçilerin yanına gelen ve belediye adına çalışan avukat olduğunu belirten bir kişi işçileri oradan çekilmezlerse çevik kuvvet çağırmakla tehdit etti. Sonrasında işçiler geri adım atmayarak belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçiler adına söz alan bir kadın işçi 11 gündür işlerine dönmek için direndiklerini belirterek, taşeronun zulmüne, güvencesiz ve ağır işyüküne karşın güvenceli ve sosyal haklara sahip olarak çalışma mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Belediyenin sürekli verdiği sözleri görmezden geldiğini, kendilerinin “akrabalık bağı” gerekçesi ile işten çıkartıldıklarını, oysa bu ağır emek gerektiren iş için beş yıl önce istihdam edilirlerken kimsenin akrabalık bağlarını sorgulamadığını, belediyenin kendilerini kandırdığını ifade etti. Eylemde “akraba değil emekçiyiz”, “direne direne kazanacağız”, “kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz.”, “hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “çürük elmalar hakkını alacak” sloganları atıldı.

Bu eylemin ardından gün içinde “halka açık” sloganı ile gerçekleştirilen Belediye Meclis Toplantısı’na katılmak isteyen işçiler bu kez zabıtalar ve diğer belediye çalışanlarınca darp edildi, bu tavır da belediyenin gerçekte kimler ve ne için var olduğunun apaçık bir kanıtı niteliğinde idi.

Emekçi geçinen, 1 Mayıslarda utanmadan boy gösteren CHP’li belediye yöneticilerinin gerçek yüzünü ortaya koyan bu tarz eylemliliklere koşulsuz desteğimizi sürdüreceğiz.

İzmir’den Komünistler