9 Nisan 2022’de aralarında Köz’ün de olduğu dokuz örgütlenme (BDSP, BİK, Dev Tekstil-Sen, ESP, EİB, Kaldıraç, Köz, Söz ve Eylem) İzmir’in Karşıyaka İskelesi karşısında bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında İzmir’de Türkiye’nin diğer illerinde büyüyen işçi direnişleri, Kürtlerin direnişi ve isyanı, kamu emekçilerinin durumu ile öğrencilerin ve kadınların mücadelesine vurgu yapılarak “Tüm bu gelişmeler farklı toplumsal mücadele dinamiklerinin hareketlendiğini, birleşik ve kitlesel mücadelelerin olanağının artığını göstermektedir. İhtiyaç olan ise sermaye sınıfının karşısına işçilerin, emekçilerin, toplumun tüm ezilen sömürülen kesimlerinin daha güçlü fiili-meşru mücadele hattıyla birleşik biçimde çıkmasını sağlayacak adımları güçlendirmektir. İşte 1 Mayıs 2022 böylesi bir iklimde gelmektedir. 1 Mayıs 2022, sınıf mücadelesinin ve direnişin gelişiminin bir basamağı olmalıdır.” denildi. Yapılan açıklamada 8 Mart ve Newroz ile 2022’de açılan yolun 1 Mayıs’ta devam ettirilmesi gereğinin altı çizilerek, yasakları tanımayan eylemli bir hatta elbirliği ile yürümenin önemine işaret edildi. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

Toplumsal mücadelenin dinamikleri eylemlerle sözünü söylemektedir. Direnen işçiler, emekçiler, kadınlar, halklar, gençler, doğasını savunanlar sözünü direnişle söylemektedir. Kurulacak tüm 1 Mayıs kürsüleri işçilerin, emekçilerin ve direnişçilerin konuştuğu yer aldığı platformlar olmalıdır. 1 Mayıs’ın mücadele ruhunun alanlarda ve kürsüde yankısını bulmasının yolu budur.

Artık, uzlaşmacı sendikal anlayışları dinlemenin, işçi sınıfına bir şey kazandırmayacağı görülmelidir. Öncü-mücadeleci işçileri, her direniş yerini, her direniş odağını, 1 Mayısların örgütlenmesinde doğrudan inisiyatif almaya davet ediyoruz. Her gerçek işçi sendikası, her dürüst sendikacı, bu konuda açık tutum almalı öncü-mücadeleci işçilerin, direnen-mücadele eden tüm kesimlerin inisiyatifini tanımalıdır

Eylemde şu sloganlar atıldı: “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz.”, “Yaşasın 1 Mayıs, Alanlardayız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek.”

İzmir’den Komünistler