13 Ocak 2021 gecesi Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Kaldıraç, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) ve ETHA’dan 48 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 14 Ocak 2021 saat 16.00’da İzmir Alsancak’ta Türksan Saylan Kültür Merkezi önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Eyleme  Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Devrimci Parti, ESP, Halkevleri, Kaldıraç Dergisi, KöZ, Mücadele Birliği, Partizan, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Yeşiller Sol Parti ve SYKP temsilcileri ile HDP milletvekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay da katılarak destek verdi.

Protestoda bir konuşma yapan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü Kürtleri, kadınları, gençleri sosyalistleri yıldıramayacaklarını, IŞİD çeteleriyle iş tutanların korku içinde olduğunu ifade etti ve bu saldırıları gerçekleştirenlerin faşist bir düzenin uygulayıcıları olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan Serpil Kemalbay da Türkiye’de faşizmin sıradanlaştırılmaya çalışıldığını böylece demokratik kurumların tasfiye edilmek istendiğini savladı. Onun ardından söz alan Murat Çepni ise vatan millet edebiyatı ise yalanlar atıldığını, bu düzenin hırsız ve kayyumcu bir düzen olduğunu dile getirdi, o da düzenin faşist olduğunu belirtti. Eylemde konuşma yapan Kaldıraç üyesi Ali Fırat Eroğlu ise gözaltı saldırılarının basında terör operasyonu olarak verilmesini eleştirerek, bunun Erdoğan rejiminin sona gelen ömrünü uzatma çabalarından biri olduğunu vurguladı. Devrimci iradenin sindirilemeyeceğini ve devrimcilerin korkutulamayacağını ifade etti.

Eylemde birkaç kurum temsilcisi de destek konuşması yaptı. Yaklaşık bir saat süren eylemde “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Komplolar sökmedi sökmeyecek!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Kurtuluş yok ek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganları atıldı. Bizler de eylemde “Siyasi Tutsaklara Özgürlük!” ve “ESP ve Kaldıraç yalnız değildir!” yazılı dövizlerimizle katıldık. 50-55 kişinin katıldığı eylem, İzmir’de son zamanlardaki suskun çizgiyi terse döndürmesi ve korona bahanesiyle evlere kapanma telkini içermemesi açısından olumlu ve coşkuluydu.

Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!

İzmir’den Komünistler