İzmir’de Newroz 19 Mart Pazar günü Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı. 2022 Newrozu’na göre hem HDP’nin hem diğer siyasetlerin daha coşkusuz ve dar yer aldığı etkinliğe katılanlar Alsancak’tan ve Cumhuriyet Meydanı’ndan yürüyerek geldiler.

Alana girişte İbrahim Kaypakkaya resmi taşıyan flamalarından ötürü polisin saldırdığı SMF’den iki ve Partizan’dan bir devrimci gözaltına alındı. Sonradan haberimiz olan bu müdahelede desteğe koşamamış olduk.

Beş-altı bin kişinin katıldığı etkinlikte Newroz ateşi Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve Barış Anneleri tarafından yakıldı. Mitingde konuşan HDP İl Eşbaşkanları Berna Çelik ve Çınar Altan, Abdullah Öcalan ve tecrit altında olan tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekerek 2023’te “faşist AKP-MHP iktidarını tarihin çöplüğüne” atacaklarını savladı. Daha sonra Barış Anneleri, MED TUHAD-FED temsilcisi Salih Tekin, Yeşil Sol Parti MYK üyesi Ahmet Asena ve HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da kutlamaya katılanları selamlayan konuşmalar yaptı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, alandakileri “Deniz Poyraz’ın yoldaşları” söylemiyle selamlayarak Mayıs 2023 seçimleri imasıyla 20 yıllık diktatörlüğün sonuna gelindiğini savladı. Baş’tan sonra söz alan ESP eş genel başkanı Şahin Tümüklü iktidarın her zaman sosyalistlere, işçi sınıfına, Kürtlere, Alevilere saldırdığını belirterek saldırılara Newroz ruhuyla karşı koyacaklarını vurguladı. Daha sonra söz alan eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder HDP’nin Altılı Masa ve diğer masaların pazarlıklarına dahil olmadan halkların kardeşliği yolunda ilerlediğini ileti sürdü, masa siyaseti yapanların tarihte kalmış siyasi yöntemlere bağlandığını, koltuk siyasetine dayalı bu tarz yaklaşımların sonuç vermeyeceğini belirtti. Önder’den sonra söz alan DTK Eşbaşkanı HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ise (Kürtçe yaptığı konuşmada) depremdeki boşvermişliğin hesabını soracaklarını, dört parçada Kürtleri bitireceklerini söyleyenlerin ve Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştıranların yaptıklarının karşılıklarını gördüklerini ve göreceğini dile getirdi.

Newroz alanında şu sloganlar atıldı: “Faşizme karşı omuz omuza”, “Newroz piroz be”, “Biji berxwedana zindana” “Biji biratiya gelan”, “Direne direne kazanacağız”, “Şehid namırın”, “Erdoğan istifa”, “Hükümet istifa”,  “Biji Serok Apo”. Alanda ayrıca yakın zamanda Bursa’da faşistlerin lincine maruz bırakılan Amedspor’u destekleyen bayraklar ve vurgular yoğundu. Miting komitesinin engelleme çabalarına rağmen alanda en çok “Biji Serok Apo” sloganı atıldı; bu slogandan sonra en çok dillendirilen sloganlar “Erdoğan istifa”, “Hükümet istifa” sloganlarıydı.

Alana girerken ve alanda bizim attığımız sloganlar şunlardı: “NATO’cu değil Bağımsız Aday”, “Şovenist Değil Bağımsız Aday”, Kürt Düşmanı Değil Bağımsız Aday”, “Kürtlere Özgürlük Ortadoğuya Barış”, “Seçimle Değil Devrimle Gidecek”, “Kurdara Azadi, Kürtlere Özgürlük”, “Kürtlerin Esareti İşçilerin Esaretidir”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”, “Yaşasın Komünistlerin Birliği” “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”. Attığımız sloganlardan özellikle Kurdara Azadi Kürtlere Özgürlük sloganı yoğun alkış, katılım aldı ve ilgi gördü.

Mitingde “Kahrolsun Ezen Ulus Şovenizmi” ve “İki Turda da Burjuva İttifaklara Oy Yok, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bağımsız Aday Çetin Eren’i Destekle” pankartlarını açtık. Bizim dışımızda EMEP “Barış ve Demokrasiyi Birlikte Kazanacağız, Halklar Kazanacak / Newroz Piroz Be”, TÖP de son iki aydır benimsediği söylemi sürdürerek “Newroz Ruhuyla Halk Seferberliğine” pankartları açtı. Alanda ayrıca “Deprem değil iktidar öldürdü”, “Newroz piroz be”, “Dem dema HDP ye” ve “Emeğin özgürlüğün ülkesini kurmak için geliyoruz” dövizleri vardı. Sahnede ise “Birbirimizin elini ve zalim Dehakların peşini bırakmayacağız” ve “Newroz piroz be” yazılı pankartlar asıldı. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak desteklediğimiz bağımsız aday Çetin Eren’in 8 Mart’ta Gültan Kışanak’a gönderdiği mektubun bin kopyasını Newroz alanında dağıttık. Mektupları dağıtırken yurtsever gençlerin oylarını Kılıçdaroğlu’na vereceklerini belirtmeleri dikkat çekiciydi.

Kürtlerin Esareti İşçilerin Esaretidir!

Asıl Düşman Kendi Yurdunda!

İzmir’den Komünistler