İzmir’de yerel seçimlerde emeğin tarafında aday çıkmaması üzerine Ocak ayının son günlerinde burjuva ittifaklara mahkum kalınmaması gerektiği şiarıyla BDSP, BİK, DKDER, DİP, EMEP, ESP, Halkevleri, Kaldıraç, Mücadele Birliği, Partizan, SEP, Söz ve Eylem, SMF, TİP, TKH ve TÖP’e aşağıdaki çağrımızı ulaştırdık:

Sayın …

2024 seçimleri önce 2019’da sonra da 2023 seçimlerinde kendini dayatan aynı soruyu tekrar karşımıza çıkarıyor: “Seçimlerde CHP merkezli burjuva ittifakın destekçisi mi, yoksa bağımsız bir sınıf çizgisinin temsilcisi mi olacağız?”

Bu sorunun en açık yanıtı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminde verilecek. Zira İstanbul seçimleri 2024 seçimlerinin odağında yer alacak. Bununla birlikte sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de ezilenleri-emekçileri temsil iddiasında bulunan herkesin karşısında somut olarak şu soru durmaktadır: Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin metropollerinde, dev gibi işçi kentlerinde, büyükşehir düzeyinde emekçileri-ezilenleri burjuva muhalefete terk etmeyen, bağımsız bir seçim çalışmasının öznesi olacak mıyız, olmayacak mıyız?

Evet, emekçilerin kurtuluşu seçimle değil, seçimleri geçersiz kılacak bir mücadeleyle gerçekleşecek ama hükümetin saldırıları hız kazanmışken, kirli çamaşırlarını ortada yıkayan Cumhur ve Millet İttifakları tel tel dökülürken, yaklaşan seçimlerde bir aday çıkaramayanların hükümete karşı bağımsız bir mücadele verme iddiası lafta kalacaktır.

Hangi gerekçeyle ifade edilirse edilsin İstanbul ya da diğer büyük metropol kentlerde Büyükşehir’de aday çıkaramamak CHP’ye zarar vermeme kaygısını yansıtacaktır; işler ciddileşince sahayı CHP’ye bırakmak anlamına gelecektir. Bu daha baştan siyasi bir iddiasızlık ilanıdır.

Bağımsız bir sınıf çizgisini savunanlar bu iddiasızlığa mahkum değildir, olmamalıdırlar. Bu topraklarda emekçiden ve ezilenden yana olanların güçlü ve köklü bir davası vardır. Elbette İstanbul’da da, İzmir’de de, pek çok metropol kentte de işçi ve emekçilerden yana bir aday çıkaracak gücü de vardır. Yeter ki işi sürece yaymayalım, yeter ki “bekle gör” tavrından uzak duralım.

Bu güce inananları ve 2024’te İzmir Büyükşehir seçiminde aday çıkarmaya kararlı olan akımları, 1 Şubat 2024 Perşembe günü saat 19.00’da, Konak’taki Çıra Kültür Sanat Derneği’nde yapacağımız toplantıya davet ediyoruz.

KÖZ

İzmir’de yerel seçimde bağımsız aday belirleme odaklı çağrımıza Kaldıraç ve BİK’ten olumlu yanıt geldi ve birlikte İzmir’de bir eylem birliğinin temellerini attık, Söz ve Eylem ile DKDER ise konuyu değerlendirme sürecinde olduklarını belirttiler.

Bu mutabakattan hareketle yaptığımız görüşmeler neticesinde İzmir’de emekçileri ve ezilenleri burjuva muhalefete terk etmeyen, bağımsız bir seçim çalışmasının öznesi olmaya talip olarak deri işçisi Yalçın Yanık aday göstermeye karar verdiğimizi ifade ettik.

Emekçinin Tarafında Olacağız!

İzmir’den Komünistler