thumbnail of Ocak 2023 Ozel Sayi
Paris saldırısının ve HDP’nin bütçesine hazine tarafından el konulmasının ardından Kadıköy HDP’ye dayanışma ziyareti gerçekleştirdik. Ziyaretimize “Ezen ulus devletleri çatırdıyor, Rojhilat ayakta!” manşetli gazete sayımızı da götürdük ve Kürtlere yönelik saldırılar hakkında konuştuk.
Sohbetimizde Kürtlere saldırıların iki anlamda da yeni olmadığını konuştuk. HDP’nin öncellerinin  devamlı kapatma davalarının hedefi olduğu açık olmakla beraber bugünkü saldırıların da hükümetin uzun zaman önce başlattığı iç savaşın bir sonucu olarak karşımıza çıktığından bahsettik.  İzmir’den Paris’e tüm saldırıların Kürtlerin ezilen ulus olmasıyla ilgili olduğunu anlattık. Seçimler yaklaşırken bu saldırıların daha da artmasının nedeninin HDP tabanını sindirme amacı taşıdığını ve bu hedefle seçimlere doğru bu saldırıların da devam ettirmekte çekinmeyeceğini konuştuk.
Saldırılar karşısında bizim de HDP’nin yanında olduğumuzu, bu saldırılara karşı durmanın ve mücadele etmenin temel yönteminin kitlesel eylemli bir mücadelenin önünü açmak olduğuna işaret ettik.
HDP’li arkadaşlar sokakta mücadele vurgusunun önemine dikkat çekerek şu anki konjonktürde en fazla sokağa çıkan, buna cesareti olan kitlenin yine HDP ve kilesi olduğu yanıtını verdiler.
Biz  HDP’nin kitlesini sokağa çıkarabilme gücü ve kitlesindeki cesaret nedeniyle bu saldırıların sürdüğünü, Altılı Masa ile beraber hareket edildiğinde ise bu kitlenin sokaktan uzak, sandığa mahkum bir çizgiye hapsolacağını anlattık. HDP’yi sokakta savunabilmek için öncelikle seçimlerde bağımsız siyasetin gerektiğini, Cumhurbaşkanlığı seçiminde emekçiler için bağımsız aday Çetin Eren’i desteklediğimizi anlattık. Tutumumuzu yeni bir tutum olarak değil aksine HDP’nin 2015’te benimsediği ve bizim de bağımsız siyasetin bir örneği olarak görüp desteklediğimiz “seni başkan yaptırmayacağız” çizgisinin benzeri olarak açıkladık.
Bu saldırılara karşı ortak eylemli mücadelemizi sokakta göstermemiz gerektiğini ve bu konuda HDP’nin girişimlerine destek vermekte KöZ olarak geri durmayacağımızı söyledik. HDP’li arkadaşlar da bizi Paris saldırısı için yapılacak (ancak sonrasında polis müdahalesiyle yaptırılmayan) basın açıklamasına davet ettiler.
HDP’yi kapattırmamak için emekçilerin eylemli mücadelesini yükseltelim!
Kadıköy’den komünistler