11 Mayıs Cumartesi günü “1 Mayıs’a, Taksim’e Tutsaklara Özgürlük” şiarıyla Kadıköy’de gerçekleştirilen basın açıklamasına bizler de Köz’ün arkasında duran komünistler olarak
katıldık.

1 Mayıs’ın ardından yapılan tutuklamalar üzerine Kadıköy Rıhtım’da pek çok siyasetin katıldığı bir eylem düzenlendi. Eylem esnasında “1 Mayıs’ta Taksim’e, Tutsaklara Özgürlük, Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz” sloganları atıldı. Yapılan basın açıklamasında şu vurgular yapıldı:

“Milyonlarca insanın emeği ve özgürlüğü için Taksim’de buluşma ihtimali dahi Saray’a, metrobüs duraklarını kapattırmış, caddelerdeki trafiği durdurmuştur. Bu korku, iktidarın, açlık ve sefalete mahkûm etmeye çalıştığı milyonlardan, sıtmayla ölüm arasındaki yaşamlarımızdaki öfkeden, bu öfke bizlerin 1 Mayıs’ta, Taksim’de yan yana olmasından duyduğu korkudur. O gün kemerin altına kurulan barikat Saray’ın, bu halktan, halkın ayağa kalkma ihtimalinden duyduğu korkuyu örtemez. Bu korku, son 10 günde 50 arkadaşımızı, 1 Mayıs’a katıldığı için, Taksim’e yürüdüğü için tutuklamıştır ama nafiledir.”

Bizler Köz’ün arkasında duran komünistler olarak alana “Siyasi tutsaklara özgürlük, demokrasi için tek yol devrim, Taksim barikatı, emekçilerin bağımsız eylemleriyle aşılacak” şiarlarını taşıyan dövizlerimiz ile katılım sağladık.

Sloganların ardından basın açıklaması okundu. Kurum temsilcilerinin konuşmalarının ardından eylem sona erdi.

Elbette Taksim barikatlarını aşmanın da, 1 Mayıs’ta tutuklanan, zindanlardaki binlerce siyasi tutsağın da özgürleşmesinin tek yolu emekçilerin bağımsız siyasi mücadelesinden geçecektir. Komünistlerin görevi de düzen partilerinden ve düzene yedeklenen sendika ve tüm kurumlardan bağımsız, eylemli bir mücadele hattını örmek olacaktır.

Kadıköy’den Komünistler