8 Mart Kadın Platformu tarafından 5 Mart Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı’nda “Soracak Hesabımız, Yeniyi Kuracak Gücümüz Var” şiarıyla örgütlenen kadın buluşmasına Köz olarak katıldık.

Pek çok farklı siyaset ve kurumun katıldığı buluşmada başlıca şu söylemler öne çıktı: “Erkek devlet şiddetine, yoksulluğa, kadın cinayetlerine, doğa olaylarının katliam halini almasına karşı öfkemiz ve isyanımız ile bu meydandayız. Depremin ilk günlerinde hayati öneme sahip adımları atmayan devlet biz kadınların deprem bölgesindeki kadınlarla kurduğu dayanışmayı engellemeye çalışıyor. Bugün burada, yeniden kentlerimizi dayanışma ile inşa etmek için isyanımızla öfkemizle bir aradayız. Biliyoruz, 8 Mart 1857’de New York’ta dokuma işçisi kadınları fabrikaya kilitleyerek katledenler ile bugün depremde halkı göçük altında ölüme terk edenler aynı sermaye egemenliğidir. Yeniyi biz kuracak, yaşamlarımızı bizler savunacağız, Baskı ve zor yoluyla susturulmaya çalışanlara, erkek egemen sisteme itaat etmeyeceğiz! Bu düzenden hesap soracağız!”

Alanda “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz; Hükümet İstifa; Jin, Jiyan, Azadi; Kadın, Yaşam, Özgürlük; Enkazsız, Şiddetsiz Bir Hayat Kuracağız; Yaşasın Kadın Dayanışması, Hükümet İstifa” sloganları atıldı.

Alanda ağırlıklı olarak deprem ve sonrasında kadınların yaşadığı zorluklar, öldürülen kadınlar vurgulandı. Biz de hayatları pahasına bedenlerini ateşe vermekten geri durmayan, özgürlük mücadelesinin en önünde bayrağı göğüsleyen, devlet şiddetinin en katmerlisine uğrayan, zindanlarda hukuksuzca tutulan kadınları öne çıkardık. Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Ayten Öztürk, Gülten Kışanak’ın resimlerinin yer aldığı “Siyasi Kadın Tutsaklara Özgürlük” şiarlı dövizleri taşıdık. Ayrıca yaklaşan seçimlere yönelik aldığımız tutuma ilişkin olarak “İki Turda da Burjuva İttifaklara Oy Yok, Cumhurbaşkanı Seçiminde Bağımsız Aday Çetin Eren’i Destekle” dövizleriyle alanda seçimi gündem eden tek akım olduk. Basın açıklaması esnasında bu şiarların sloganlarını attık. Bir diğer taraftan alanda “Devletin Olmadığı Yerde Gündem Emekçilerin İktidarıdır” manşetli gazete ve deprem özel sayı dağıtımı gerçekleştirdik. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da siyasi kadın tutsaklara özgürlük şiarını yükseltmemiz alanda ilgiyle karşılanan bir atmosfere yol açmıştır.

Deprem ve seçim gibi siyasi gelişmelerin 8 Mart atmosferine yansıdığını belirtmek gerekir. Depremde onbinlerce insanın yaşamını yitirmesinin sorumlusunun devlet olduğu vurgulandı ve ‘katil devlet’, ‘hükümet istifa’ söylemleri yükseldi. Fakat hükümetin kendi kendine istifa etmeyeceğini biliyoruz. Yaklaşan seçimlerde Cumhur İttifakı’ndan da Millet İttifakı’ndan da emekçi ve ezilenler kurtuluş beklememek gereklidir. Cumhur İttifakı’ndan bağımsız bir siyasetle salt emekçi ve ezilenlerin kitlesel seferberliği ile kurtulunabilir. Görevimiz hükümeti istifaya çağırmak değil, emekçilerin seferberliğini sağlamak için tüm burjuva ittifaklardan bağımsız devrimci bir yola ışık tutmak. Bu nedenle eyleme “İki Turda da Burjuva İttifaklara Oy Yok, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bağımsız Aday Çetin Eren’i Destekle” tutumumuzu taşıdık.

Kadın olmadan devrim olmayacağı gibi, muzaffer bir devrim için de komünist partinin yaratılması şart. Nasıl 1917 yılında kadınlar çarı devirdiyse bugün de çarın taslaklarının devrilmesi için kadın, erkek tüm emekçilerin seferberliğine; devrimin muzaffer olması için ise devrimci partiye ihtiyaç var.

İstanbul’dan Komünistler