İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından 26 Şubat Pazar günü 17.00’da Kadıköy’de “Deprem Değil Rantçı Düzeniniz Öldürdü!” şiarıyla eylem çağrısı yapıldı. Saatler öncesinden başlayan polis ablukasının eylem öncesinde gözaltılara dönüşmesiyle basın açıklaması engellendi.

Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma gerçekleşmeden Khalkedon Meydanı başta olmak üzere ara sokaklarda toplanan ya da toplu yürüyen gruplar gözaltına alındı. Gözaltına alınırken, “Deprem Değil Bu Bir Katliam, Hükümet İstifa, Kader Değil Katliam” sloganları atıldı. Yapılan ajitasyon ve konuşmalarda deprem bölgesine dayanışma için devrimcilerin gittiği vurgusu yapıldı.

Deprem gündemiyle yapılmaya çalışılan diğer eylemler gibi yoğun polis ablukası ve saldırısıyla engellenen bu basın açıklaması “Devlet nerede?” sorusunun cevabını gözler önüne serdi. Depremle ilgili basın açıklamasına dahi tahhamül edemeyen kolluk güçleri ve devlet yerinde duruyor, görevini yerine getiriyor.

Diğer yandan depremin ilk gününden bu yana yapılan dayanışma, kurulan koordinasyonlar önemini korusa da deprem gündeminde eksikliği gözler önüne serilmiş olan eylemli mücadele kendisini Kadıköy Meydanı’nda da hissettirmiş oldu.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak  basın açıklamasında, “Yıkım Sorumlusu Burjuva Devlettir, İşçilerin Cumhur İttifakı’nın İnsafına Değil, İktidara İhtiyacı Var!; Öldüren Deprem Değil, Sermaye Düzenidir! Baş Sorumlusu ise Hükümettir!” şiarlarını öne çıkarmayı planlamıştık. Siyasi faaliyetimiz olan tüm alanlarda deprem dayanışmasının içinde yer alırken, aynı zamanda emekçilerin en küçük kazanımı için bile hükümetin süpürülmesinin şart olduğunu, bunun da tek yolunun emekçi seferberliğinden geçtiğini söylemeye devam edeceğiz.

İstanbul’dan Komünistler