Kobanê Davasının ardından verilen cezalara yönelik 16 Mayıs Perşembe günü DEM Parti’nin çağrısıyla Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirildi.

DEM Parti Kadıköy ilçe örgütü önünde buluşuldu. Pek çok siyasi akım tarafından konuşmalar gerçekleştirdi. DEM Parti Milletvekili, Kezban Konukçu da basın açıklamasına katıldı. Yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Kobanê  Kumpas Davası’nda pek çok arkadaşımıza, partimizin önceki dönem eş başkanlarına, partili arkadaşlarımıza onlarca yıl ceza verildi. Bu davanın ne olduğunu, Kobanê  direnişini hatırlamamız gerekiyor. Çünkü bu davada açığa çıkan sonuçta bir kere daha görüyoruz ki AKP-MHP iktidarı IŞID’in yanında olduğunu bir kere daha göstermiştir. Çünkü Kobanê’de halk kendi topraklarına sahip çıkmak için Orta Doğu’nun başına bela olmuş IŞID’e karşı direniş sergiliyordu. Biz buna sessiz kalamazdık. Kardeş bir halk olan Kürt halkına dönük soykırımcılığa karşı sessiz kalamazdık, demokratik meşru hakkımızı kullanarak IŞID barbarlığına karşı protesto hakkımızı kullandık. Biliyoruz ki bu iktidar, IŞID’in yanında, Kürt halkının, emekçi halkın karşısındadır. Emekçi halkların birlikte mücadelesinde kendi sonunu 7 Haziran’da görmüştür. Bizi yıldıramayacaklardır.”

Basın açıklamasında ise şunlar dile getirildi:

“Kobanê davası, gizli tanıklarla, zorlamalarla siyasi erkin karar verdiği bir kumpas davasıdır. Bugün Türkiye’nin en büyük kumpas davasının sonuna geldik. Dosyanın içeriğine bakıldığında hukuksal bir yanı olmadığı görülmektedir. Bu siyasi kumpas davasında çıkan kararla, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin hangi hatta gideceğine şahit olacağız. Bu tür kumpas davalarını birlikte dayanışma ve mücadeleyle aşabiliriz. Türkiye, demokratikleşme için yol ayrımındadır. Bugün verdiği kararı dahi uygulamayan bir yargı vardır. Türkiye ve Orta Doğu’da IŞID’in yolu açılmıştır. Tüm bunlara rağmen Kobanê  ve Gezi’yi sahiplenmek bu kumpas davasını açığa çıkaracak, demokrasiye hizmet edecektir.”

Diğer siyasi akımların konuşmalarıyla basın açıklaması sonlandırılmış oldu.

Basın açıklaması süresince, “Bijî Berxwedana Kobanê, Kobanê  Düşmedi Düşmeyecek, Kobanê Umuttur Umut Dimdik Ayakta, Siyasi Tutsaklar Onurumuzdur!” sloganları atıldı.

Bizler Köz’ün arkasında duran komünistler olarak basın açıklamasına, “Siyasi Tutsaklara Özgürlük, Demokrasi için Tek Yol Devrim!” şiarlı dövizlerimiz ve flamalarımızla katılım sağladık. Biliyoruz ki, siyasi tutsaklara özgürlük, Cumhur İttifakı içi iç çekişmelerle, AKP- CHP pazarlığıyla değil ancak ve ancak seferberlik halinde kitlesel bir hareket yaratarak iç savaşı başlatanların karşısına dikilerek gelecektir.

Kadıköy’den Komünistler