Leyla Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası verilmesinin ardından Demokratik Bölgeler Partisi bir eylem planı koydu. O eyleme polis saldırdı ve HDP vekili Musa Piroğlu bilinçli olarak yere düşürüldü. Bahsi geçen eylemden öncesinde haberdar olmaya çalışsak da sorduğumuz HDP’li ilişkilerden bilgi alamadık.

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın içindeki siyasetler Musa Piroğlu’nun düşürülmesini ve Leyla Güven’i gündeme alan bir eylem organize ettiler.

Akader, Alınteri, CHP Kadıköy, DAF, DGD, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, EMEP, ESP, HDP, HDK, Halkevi, Kaldıraç, Kavga, Mücadele Birliği, Öğrenci Faaliyeti, Partizan, SMF, Suruç Aileleri İnisiyatifi, SYKP, TİP, TÖP, Yeşil Sol Parti örgütlediği eylem Halitağa Caddesi’nde yapıldı.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak eyleme “Leyla Güven’e Özgürlük”, “Tutuklamalara, Gözaltılara Karşı Kitlesel Mücadeleye”, “Tutuklu HDP’lilere Özgürlük”, “HDP’li Vekillere Özgürlük”, “Sandıkta Değil Sokakta Hesap Soracağız” dövizleri ile katıldık. “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük” sloganını attık.

“Size teslim olmayan halkın iradesi dimdik karşınızda”, “Biz düşersek kalkar yine yürürüz, diktatörler yenilirse sonları olur” ve “Yere düşürdüğünüz vekil değil halkın iradesidir” yazılı pankartlar ortak örgütleyici siyasetlerin imzası ile hazırlanmıştı. “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Tutuklu HDP’lilere özgürlük” dövizleri ise imzasız hazırlanmıştı.

“Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Ya hep beraber ya hiç birimiz”, Leyla Güven onurumuzdur”, “Jin jiyan Azadî”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biji Berhudan Jiyame”,“Halkın İradesi Teslim alınamaz”, “Biji Berhudan Zindane”,““Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atıldı. Polis sık sık yasa dışı slogan atıldığı gerekçesiyle sloganların atılmasını engellemeye çalıştı.

Eylemde bir açılış konuşması yapıldı. Ardından Musa Piroğlu ve Hüda Kaya konuşma yaptı. Anarşist Faaliyet bir konuşma yaptı. Sonrasında basın açıklaması metni okunarak eylem bitirildi.

Musa Piroğlu “Dün iktidar şiddetin dozunu nereye kadar tırmandıracağını gösterdi. Bugün biz iktidarın karşısında nasıl direneceğimizi gösteriyoruz. Dün onlar halkın iradesini tanımadıklarını ve hiçe saydıklarını gösterdiler. Biz onlara bugün bu ülkenin ezilenlerinin ve devrimcilerinin yan yana omuz omuza bu iradeyi nasıl ortaya koyduğumuzu gösteriyoruz. Onlar bizi düşürebilir, onlar bizi kavgadan alıkoyabilir ama biz düştüğümüz yerden kalkmasını biliriz. Kalktığımız yerden yürümesini de biliriz. Yürürken onları ayaklarını bastığı o zemini kaydırmasını, sarayını saltanatını yıkmasını da biliriz. Şimdiye kadar bütün güçlerini bizim dağınıklığımızdan bizim parçalı oluşumuzdan aldılar. Bu kadar kurum diyor ki; yalnız değiliz, dağınık değiliz. Birlikteyiz omuz omuzayız. Kazanacaksak, birleşeceksek ve bu iktidarı yıkacaksak, omuz omuza yan yana gelerek, birleşerek yıkacağız. Yılmayacağız ve mücadeleyi büyüteceğiz. Biz kazanacağız” diye konuşma yaptı.

Hüda Kaya konuşmasında özetle şunları söyledi: “İktidarın toplumun tüm kesimlerini hedef aldı ama az kaldı bizim gücümüzle gidecekler. İktidara ve onunla hareket edenlere sesleniyorum. Sırtınızı dayandığınız yer gidecek. Onlar da sonumuz geldi temizlik yapın diyor, onlar gidici sizi de yanlarında götürmesinler. Kimsenin arkasına sığınmayın. Kimsenin adına suç işlemeyin. Türkiye biziz, bizi bölemeyeceksiniz. Musa Piroğlu’na yapılan saldırı bir vekile, engelli bir vekile yapılmıştır. Leyla Güven’den ve onun iradesinden korkuyorlar. Leyla Güven onurumuzdur, onu her yerde anmaya devam edeceğiz.”

Basın metninin okunmasının ardından eylem sonlandırıldı.

Leyla Güven’e ve arkasından onu savunmak için basın açıklaması yapanlara saldırılar gösteriyor ki ezilenlere ve ezilenlerin temsilcilerine saldırılar artmaya devam edecek. Elbette bu saldırıyı yapanlar bizlerden daha güçlü olduğu için bu saldırıları yapmıyor. Ezilenler ve onun temsilcisi olma iddiasını taşıyanlar bu iddianın gereğini yapmadığı sürece gücü karşısındakinin zayıflığından gelen yıkmadıkça yıkılmayacak olan Cumhur İttifakı’ndan kurtulamayacağız. Cumhur İttifakı’nı ancak ezilenlerin ve emekçilerin kitlesel başkaldırısı yıkacaktır.

Yaşasın Komünistlerin Birliği!

Kadıköy’den Komünistler