İsveç’in NATO üyeliğine meclisten onay çıkması üzerine Devrim Hareketi, Devrimci Hareket, DİP ve TKH tarafından 26 Ocak Cuma günü Kadıköy’de düzenlenen “NATO’ya da işbirlikçilerine de hayır” eylemine katıldık.

Kadıköy’de postane önünde başlayan toplanmanın ardından basın açıklaması okunmak üzere “Kahrolsun ABD, Kahrolsun Emperyalizm”, “İncirlik Kapatılsın” sloganları atılarak iskeleye yüründü. Biz de yürüyüş ve eylem sırasında “Ortadoğu’ya Barış için Filistin ve Kürdistan’a Özgürlük”, “NATOcu IMFci Düzen Partilerine Oy Yok!” ve “Amerikancı Muhalefet Değil Emekçilerin Bağımsız Siyaseti” yazan dövizlerimizi taşıdık.

Ortak basın açıklamasının okunmasından önce eylemi düzenleyen siyasetler açıklamada bulundular. Hem ortak basın açıklamasında hem de düzenleyici kurumların konuşmalarında meclisin iktidar ve muhalefet partileriyle beraber NATO tarafında yer aldığı, NATO’dan çıkılması ve tüm Amerikan üslerinin kapatılması, tam bağımsız Türkiye vurguları öne çıktı.

Eylemde düzenleyici kurumlar dışında söz alma ve konuşma gerçekleşmedi. Düzenleyicisi arasında yer almadığımız bu eylemde biz de söz almadık. Ancak komünistler olarak biliyoruz ki NATO’ya karşı olmak ABD’ye karşı olmakla sınırlı olmamalı, NATO’nun en büyük ikinci ordusu olmakla övünen Türkiye’nin Kürdistan’daki işgaline karşı durmak bu topraklarda anti-emperyalist olanların ilk görevidir.

Asıl düşman kendi yurdunda!

Kadıköy’den Komünistler