20 Temmuz 2015 yılında Suruç’ta 33 devrimcinin katledilişinin 4. yılında gerçekleşen anmanın öncesinde siyasetlerin ortak örgütlediği Suruç anması için yerellerde yapılan çalışmalara, çalışma yürüttüğümüz kurumu temsilen katıldık. Yapılan çağrılar siyasetlerin gençlik örgütlerinin ya da gençliğin çağrıları olarak yapıldı.

Merkezi bildiri dağıtımı ve anmaya çağrı için Kartal’da buluştuk.30 ile 40 kişinin katıldığı Yürüyüş Kartal sokaklarında ajitasyon ve sloganlar ile kitleleri Kadıköy’de yapılacak anmaya çağırdık.

Tuzla’da ESP’ye birlikte çalışmasını yürütmek üzere çağrı yaptık. Ortaklaştıramadığımız çalışmayı kendi gücümüzle yapma kararı aldık. Aydınlı Merkezde ortak bildiriyi esnaflara, kahvelere ve civardaki insanlara dağıttık ve Kadıköy’deki anma için çağrı yaptık.

Halitağa’da yapılan oturma eylemine başlangıç saatine biraz gecikerek katılabildik. Anmada ve yürüyüşte kullanmak üzere “Suruç’u unutma unutturma, katillerden hesabı emekçiler soracak, Suruç’ta düşenler kavgamızda yaşıyor“ yazılı Mayısta Yaşam Kooperatifi imzalı dövizler hazırladık. Ancak anmada ortak pankart ve dövizler dışında bir şey göremediğimiz için kararsız kaldık ve dövizleri açmadık. Oturma eylemi planlanan doğrultuda hareket etti. HDP, CHP milletvekilleri ile Suruç gazileri, aileleri konuşma yaptı. Oturma eyleminden Süreyya Operası’nın önünde başlayacak yürüyüşe katılmak üzere toplu bir şekilde hareket etmeye çalışırken polis yolumuzu kesti ve parçalı gruplar halinde gönderdiler. Süreyya operasının önüne geldiğimiz sırada polis yürüyüşe izin vermeyeceğini açıklıyordu ve kısa bir süre sonunda müdahale ederek kitleyi dağıttılar. Dağılan kitle ile birlikte sloganlar eşliğinde iki defa buluşmaya çalıştık ancak her seferinde polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldık.

Suruç’ta Düşenler Kavgamızda Yaşıyor

Tuzla’dan Komünistler