15 Haziran Cumartesi günü saat 20.00’de, yani DİSK’in gerçekleştirdiği 15-16 Haziran Mitingi’nin ardından Kaldıraç Dergisi tarafından Göztepe Özgürlük Parkı içerisinde bulunan açık hava sahnesinde bir 15-16 Haziran etkinliği gerçekleştirildi. Biz de mitinge katılmamızın akabinde stant açarak seçim bildirilerimizi dağıtmak üzere etkinlik alanına gittik.

Standımızın arkasına mitingde taşıdığımız “15 16 Haziran’ın Çağrısı: Parlamentarizm Değil Devrim” pankartını astık. Daha önde “Devrim İçin Devrimci Parti, Parti İçin Komünistlerin Birliği” ve “Ne Cumhur Ne Millet, 23 Haziran’da Boykot” yazılı dövizlerimiz asılıydı. Standımızda broşürlerimizin de satışını gerçekleştirdik. Etkinlik girişinde YDİ Çağrı ile ortak olarak hazırladığımız deklarasyonun yanında Güldes Önkoyun’un bildirileri ile Köz’ün seçimlerle ilgili yeni sayısını dağıttık.

Stantta bulunan yoldaşlarımız seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi gerektiğini düşünen konser katılımcılarıyla yoğun tartışmalara giriştiler.

Bildiri dağıtan yoldaşlarımız boykot içerikli ajitasyonlar yapmaya başladıklarında etkinliğe katılanlar arasından boykot tutumunu yanlış bulanlar, tartışanlar oldu. Bunun üzerine etkinliği düzenleyen Kaldıraç’tan arkadaşlar yanımıza gelerek bildirilerimizde ilan edilen tutumun kendi tutumları olmadığını, kapı önünde bu bildirileri dağıtınca katılımcıların boykot tutumunu Kaldıraç’a mal ettiklerini belirterek çalışmamızla ilgili rahatsızlıklarını ifade ettiler. Bizden giriş kapısından uzaklaşmamızı istediler. Biz de bir müddet tartıştıktan sonra bu tutumu eleştirdiğimizi ifade ederek arkadaşların isteğini yerine getirdik.

Gece 23.00’e kadar sürdürdüğümüz bildiri dağıtımının ardından standımızı toplayarak etkinlik alanından ayrıldık.

Kaldıraç’ın Göztepe gibi CHP tabanının yoğun olarak yaşadığı bir alanda gerçekleştirdiği, yalnızca konserden ibaret olan ve politik bir içerikten yoksun bulunan bu etkinlikte belli ki parkın ve konserin ağırlıklı olarak CHP seçmeni olan kitlesiyle ters düşmeme kaygılarıyla bildiri dağıtımımızı sınırlandırmasını kitle kuyrukçuluğu olarak değerlendiriyoruz. Kaldıraç’ın sansürcü tutumunu doğru bulmuyoruz. Komünistler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kitlelerle ters düşmemek adına onlardan siyasi görüşlerini gizlemek türünden tutumlara itibar etmeyeceklerdir.

Devrimle Gidecekler!

İstanbul’dan Komünistler