Kaldıraç, İşçi Gazetesi, Aka-Der ve Özgür Lise’nin ortak düzenlediği “15-16 Haziran’dan Gezi’ye, Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya” etkinliği 18 Haziran’da gerçekleşti. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak bizler de etkinliğe katıldık. Temel Demirer’in açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte 15-16 Haziran’ın tarihsel gelişimi ile ilgili bir sinevizyon gösterimi gerçekleşti. Ardından Kaldıraç’ın, direnişteki kurye işçilerinin, Avukat Dayanışması’nın, Özgür Boğaziçi’nin ve Sosyalist Kadın Hareketi’nin konuşmaları ve direniş deneyimleri aktarımları paylaşıldı. Gezi şehitlerinin de anıldığı etkinlikte Gülsüm Elvan’ın da selamlama konuşmasına yer verildi. Bizim haricimizde Proleter Devrimci Duruş da etkinliğe “Yeni 15-16 Haziranlara ihtiyacımız var” şiarıyla bir selamlama metni gönderdi. KöZ olarak biz de etkinlikte paylaştığımız selamlama metnini aynen aktarıyoruz:

“Dostlar,

KöZ olarak Kaldıraç Hareketi’nin “15-16 Haziran’dan Gezi’ye; direniş ruhuyla, geleceğimizi kurmaya” şiarıyla gerçekleşen bu etkinliği coşkuyla ve devrimci duygularla selamlıyoruz.
15-16 Haziran bu topraklardaki devrimcilerin eliyle mayalanan bir işçi ayaklanmasını ifade ediyordu. Yine Gezi Ayaklanması’nda ezilenler ve emekçiler ceberrut hükümetin karşısına bir orman gibi dikildiler.

Bugünden geleceği kurmak için mücadele edenlerin, ayaklanma yolunu seçeceğini biliyor ve etkinliğinizin işçilerin, kadınların, Kürtlerin, ezilenlerin ve emekçilerin mücadelesini bu doğrultuda büyütmesi umuduyla dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.

Devrimci selamlar.”

Etkinlik müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Sermaye Hükümetini Sermaye Partileriyle Değil 15/16 Haziran Yolundan Kitlesel Seferberlikle Süpüreceğiz!

Kadıköy’den Komünistler