Geçtiğimiz günlerde ESP’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonların ve tutuklamaların ardından, HDP’ye 6-7 Ekim Kobanê eylemleri bahane gösterilerek saldırılar artmış ve 17 HDP’li tutuklanmıştır. Bu saldırıların önümüzdeki günlerde daha da artması beklenmelidir. Erdoğan kendisine karşı sokakta gösterilecek mücadeleden korkmaya devam ediyor. Bu saldırıları püskürtmek için HDP ve ESP ile omuz omuza durmak ve en geniş eylem birliğini örerek birleşik bir mücadele sürdürmek gerekir.

Bununla birlikte ESP’ye yönelik saldırılara ve tutuklamalara karşı durmak için 6-7 Ekim Kobanê eylemlerinin meşruluğunu üzerine basa basa savunmak gerekir. ESP’ye yönelen tutuklamalar ve 17 HDP’linin Kobanê eylemleri bahane gösterilerek tutuklanması Erdoğan’dan sokakta hesap sormak isteyen tüm kesimlere bir saldırıdır.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak saldırılara karşı eylemli mücadeleyi örmek amacıyla başlattığımız çalışmayı 1 Kasım Pazar günü Kartal’da sürdürdük.

Saldırılara karşı sokak mücadelesini örmek ve kitlesel başkaldırıların yollarını döşemek için başlattığımız mücadele hattında “ESP’ye sokakta sahip çıkacağız” şiarıyla yürüttüğümüz çalışma için “İç Savaşın Muhatabı Emekçi ve Ezilenlerdir” başlıklı özel sayımızı ve “Başkaldırıların yolundan ESP’ye Sahip Çık” başlıklı gazetemizi Kartal meydanda ajitasyon yaparak dağıttık. Ajitasyonumuzda şunları söyledik:

“Sandıkta değil sokakta hesap soracağız!

Başta Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı yıllardır ezilenlerin kanını emmektedir. Bu ittifak iktidarda kaldıkça ezilenler emekçiler baskıya sömürüye uğramaya devam edecektir. Kürtler, kadınlar katledilmeye, işçiler iş cinayetlerinde ölmeye devam edecektir. En doğal hakkımız olan kıdem tazminatımıza göz diktiler, gasp etmek istiyorlar. Korona’dan ise en önce işçiler emekçiler etkilenecek; hastalıkla cebelleşen, ölen gene bizler olacağız. Bütün bunlardan kurtulmak için öncelikle bu iktidardan kurtulmak gerek.

Bu iktidardan hesabı sandıkta değil sokakta soracağız. Seçim sonuçlarını tanımayan bir iktidarı sandıkla devirmek mümkün mü?

Sandıkla değil devrimle gidecek!”

“İktidar dün olduğu gibi bugün de ezilen ve emekçilerin örgütlenmelerine saldırıyor. Onca KHK saldırısına rağmen onca tutuklamalara rağmen, onca katliamlara rağmen bizlere geri adım attıramadı.

Bugün sokağı işaret eden ESP’lilere 1 ayda 2 kez operasyon düzenledi. Çünkü iktidar korkuyor sokakta mücadele edenlerden. Çünkü iktidar korkuyor ezilenler sokağa bir kez çıktığında başına geleceklerden. Biliyor sonu ancak sokakla gelecek. Bu yüzden saldırıyor sokağı işaret edenlere.

Tüm siyasi tutsaklara özgürlük, ESP’li tutsaklara özgürlük, HDP’li tutsaklara özgürlük.”

 

Sandıkta Değil Sokakta Hesap Soracağız!

Kadıköy’den Komünistler