19 Aralık Pazar günü KESK’in “Geçinemiyoruz” şiarıyla düzenlediği mitinge KöZ olarak “Düzen İttifaklarına Hiçbir Turda Oy Yok, HDP ile Sınırlı Olmayan Sol Güçlerle HDP Çatısında Seçimlere!” pankartıyla katıldık. Ekonomik taleplerle organize edilen ve alanda bu taleplerin öne çıktığı alanda “İşçilerin Ekmeğe Değil İktidara İhtiyacı Var!, Ne Cumhur Ne Millet Tek Yol Devrim!, Kürtlerin Zincirine Ses Çıkarmayanlar İnsanca Bir Yaşamdan Söz Etmesin!” dövizlerimizi öne çıkarttık.

Alanda ve yürüyüş esnasında “HDP’siz Seçim Cumhur’a Yarar, Ne Cumhur Ne Millet Tek Yol Devrim; Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük; Özgürlük, Savaşan İşçilerle Gelecek; Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi; Seçimle Değil, Devrimle Gidecek!; Devrim için Devrimci Parti, Parti için Komünistlerin Birliği ” sloganlarını attık.

Aynı zamanda 19 Aralık 2000’de cezaevlerindeki devrimcilere yönelik, devlet saldırıları karşında devrimcilerin canları pahasına sergilemiş oldukları direnişe vurgu yaparak “Örgütlü Devrimcilerdi Devrim için Öldüler!, Devrim için Düşenler Kavgamızda Yaşıyor!” sloganlarını haykırdık.

Bugün “geçinemiyoruz” başlığı altında düzenlenen ekonomik talepli bu mitingler asıl olarak seçimlerde bağımsız bir hatta sahip olmadan Millet İttifakı’nın dümenine su taşımaya hizmet etmektedir. Gündemi pahalılık ve ücretle sınırlı tuttuğu oranda, sandıkta bu ittifaka destek sunmak anlamına gelir. Bugünün temel sorunu sınıf kavramıyla bağlantısız bir şekilde tarif edilen ekonomik kriz ve yoksulluk değildir. Diğer bir perspektifle “açlık ve yoksulluk” hamaseti altında siyasetten kaçmak anlamına gelmektedir.

Böylesi bir zeminde ise tüm bu ekonomik kavramlarla doğrudan ilintili hale gelen tüm sol akımlar niyetinden bağımsız olarak Amerikancı muhalefetin söylemlerini ön plana çıkartmaktadırlar.

KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak ise uzun zamandır “bağımsız bir emekçi hareketi” gerekliliğini vurguladığımız gibi bunun koşulunun da seçimlerde bağımsız bir tutum almaktan geçeceğini dile getiriyoruz. Odağında HDP’nin olmadığı tüm ittifak çağrılarının bugün HDP’yi görünmez kılmak anlamına geleceğini vurguladık. Mitingde taşıdığımız pankartın içeriği asıl olarak bu anlama gelmektedir.

Bugün bu tarz eylemlerin ekonomik ve reform talepleri ile yükseltilmesinin bir çözüm olmayacağını, asıl çözümün bağımsız bir siyasi çizgiyle yürütülebileceği, Millet İttifakı’na karşı Cumhur İttifakı’ndan medet umulamayacağı gibi Millet İttifakı’nın gönderilmesinin tek koşulunun da devrimci yol ve yöntemlerle devrimci partinin yaratılmasından geçeceğinin altını çizeceğiz.

Anadolu Yakası’ndan Komünistler