15 Ocak Pazar günü Emek ve Özgürlük İttifakı’nın düzenlediği mitinge KöZ olarak “Paris-HDP- DBP, DBP’ye Sahip Çık, HDP’yi Kapattırma” ve “İki Turda da Burjuva İttifaklara Oy Yok, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Bağımsız Aday Çetin Eren’i Destekle!” pankartlarıyla ve flamalarımızla katıldık. Alana “Kürtlere Özgürlük Ortadoğu’ya Barış”, “Kürtlere Özgürlük Kurdara Azadi”, “Özgürlük İçin Tek Yol Devrim, Devrim İçin Devrimci Parti, Parti İçin Komünistlerin Birliği” ve “Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek” sloganlarıyla yürüdük. “Kadınların, işçilerin, Kürtlerin, Alevilerin düşmanlarına her iki turda da oy yok”, “Demokrasi için tek yol devrim” şiarlarıyla ajitasyon yaptık. Alana girmeden önce “Düzen Partilerinden Kopalım! HDP’yi Kapattırmayalım!” başlıklı bildiriyi ve KöZ’ün desteğini açıkladığı “Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday” kampanyasının seçim bültenini dağıttık.

Alana “Düzen Partilerinden Kopalım! HDP’yi Kapattırmayalım” başlıklı özel sayımız polis tarafından “KöZ’ü almayın” diyerek alınmadı. Bunun üzerine özel sayımızı dışarıda, alanın girişinde dağıttık. Miting konuşmacıları olarak HDP bileşenleri ve HDP, konuşmalarında; hiçbirimiz bu soygun düzenine mecbur değiliz diyerek çarenin Emek ve Özgürlük

İttifakı’nda olduğunu dile getirdiler. Düşüncelerinden vazgeçirilmek için bugün zindanlarda olan yüzlerce devrimci tutsağa selamlarını ilettiler. Direniş selamlamaları yapıldı. Miting, konuşmalar sonrasında sona erdi.

Kürtler bu toprakların en çok ezilen ve katliama uğrayan ulusu olmasına rağmen bugün Paris yangın yeriyken, Rojhilat “Disa Disa Serhildan” diye haykırırken, Başur’da on binlerce insan nizami harp usullerince dünyanın gözleri önünde kimyasal silahlara maruz bırakılmış ve kendi kaderlerine terk edilmişken, Bakur’da her dakika namlu ucunda direnen halk bir kez daha dinamik ve militan olduğunu gösterdi. Bugün kitleler, Kürtler korkuyor diyenler, korkanların kitleler olmadığını; reformistlere, legal tasfiyecilere ve parlamentaristlere karşı Kürtlerin önü açıldığı zaman alanları sokakları hınca hınç doldurması ile korkanların kim olduğunu bir kez daha göstermiştir. KöZ’ün geçmiş dönemdeki tespitlerinde yanılmadığı bir kez daha doğrulanmıştır. Amerikancı muhalefete karşı, IMF’cilere karşı, NATO’culara karşı bir kez daha gördük ki biz demokratız,

sosyalistiz iddialarında bulunanlar Kürtler hakkında en cılız sesi bile yükseltemiyor. Binlerin katıldığı mitingde, Kürtlerin, Alevilerin ve birçok devrimci demokrat hareketin alanlarda yükseltmesi gereken en önemli şiar Kürtlerin ve Alevilerin düşmanlarına oy yok diyebilmek iken bir kez daha görüyoruz ki bağımsız devrimci tavır yerine Kürtlerin ve Alevilerin düşmanlarına, Amerikancı muhalefete yedeklenmeye hazır bir politik duruş vardı. Binlerin katıldığı Emek ve Özgürlük İttifakı’nda parlamento hakkı gasp edilmiş olan milletin vekili Semra Güzel’den ve devletin korkakça saldırdığı Ferhat Encü’den bahsedilmemesi Türkiye devrimci hareketin üzerindeki şovenist ve burjuva sosyalizmi dalgasını bir kez daha gün yüzüne çıkarmaktadır. Paris’in, Roboski’nin failleri ve düşmanları geçmişte olduğu gibi yine aynılar. Alanda Paris ve DBP sloganları bir tek KöZ tarafından haykırıldı.

15 Ocak’taki mitingin canlılığı, halkın hükümetten bıkkınlığı göstermiştir ki bugün kurtuluşu düzen ittifaklarında bulamayanlar dahi çözümü legalist, parlamentarist ittifaklarda aramaktadır. Bugün emekçileri kurtaracak olan ne düzen ittifakları ne parlamentarist ittifaklardır. Bunun için işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin sesini yükseltecek bağımsız bir adaya ihtiyaç vardır. Bizi kurtaracak olan kendi kollarımızdır!

Kürtlerin, Emekçilerin Düşmanlarına İki Turda da Oy Yok!
Demokrasi İçin Devrim, Devrim İçin Devrimci Parti!
Yaşasın Komünistlerin Birliği!

İstanbul’dan Komünistler