Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, 22 Ocak Pazar günü, Emekçilerin Seferberliği için Bağımsız Aday çalışmaları kapsamında Okmeydanı’nda idik. Seçim çalışması planından haberdar olmamızın ardından biz komünistlerin nasıl bir planlama ile ön hazırlık gerçekleştirdiği ve çalışmanın gerçekleştiği günkü faaliyetin değerlendirilmesi, bu seçim çalışmasının biz komünistler için nasıl imkanlar doğurduğunun görülmesi için kıymetlidir. 22 Ocak gününe gelmeden önce, Okmeydanı alanında kurumlarla temas kurduk ve gazetemiz başta olmak üzere çeşitli materyallerimizi kullanarak seçim çalışmamız hakkında bilgi verdik. Bu seçim çalışmasının neden emekçilerin tarafında olanlarca desteklenmesi gerektiğini açıkladık.

Kurum ziyaretlerinin yanı sıra, alanda bir ozalit çalışması için de planlama yaptık. ‘HDP BAĞIMSIZ SİYASETLE SAVUNULUR: HDP’Yİ KAPATTIRMA, DBP’YE SAHİP ÇIK!’ konulu duvar gazetelerimizi ve ‘DÜZEN İTTİFAKLARINDA KOPALIM, HDP’Yİ KAPATTIRMAYALIM’ şiarlı ozalitlerimizi Okmeydanı’nda muhtelif bölgelere yaptık.

Kampanyanın seçim çalışmasında ‘NATO’CULARA, IMF’CİLERE MAHKUM DEĞİLİZ!’, ‘İŞÇİLERİN, KÜRDLERİN, KADINLARIN DÜŞMANLARINA MAHKUM DEĞİLİZ!’, ‘DÜZEN PARTİLERİNE HİÇBİR TURDA OY YOK!’, ‘HÜKÜMETE KARŞI DÜZEN İTTİFAKLARINA MECBUR DEĞİLİZ!’ şiarlı Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday imzalı afişleri Okmeydanı’nda yaygın bir şekilde yaptık.

Sonrasında esnaf ziyaretleri gerçekleştirdik ve kampanya broşürlerini ve gazetemizin
‘DEVLETSİZLİK KADER DEĞİL’ manşetli 132. sayısını kullanarak çalışmamızı tanıttık. Aynı zamanda kahvehane ziyaretleri gerçekleştirdik ve kahvehanelerde ajitasyonlarımızı dillendirdik. Burada bulunan emekçiler ile oturduk ve seçim gündemli sohbet ettik. Sonrasında ev ziyaretleri gerçekleştirdik. Elvan ailesini ve Surinamlı göçmen bir aileyi ziyaret ettik. Mahalle çalışmasında bizi evlerinde davet eden aileler ile ise daha sonra kendilerini ziyaret etmek üzere sözleştik.

Çalışmamız sırasında ‘Oyları bölmeyin’ gibi kimi tepkiler alsak da, karşılaştığımız genel manzara olumluydu. Emekçiler, kampanyamızı anlamlı bulduklarını ve böyle bir kampanyaya ihtiyaç olduğunu dile getirdiler. ‘Düzen İttifaklarına İki Turda da Oy Yok!’ çıkışımız, kitleler nezdinde karşılık buldu. Türkiye solunun takip ettiği mevcut siyasal çizginin emekçiler üzerinde bıraktığı etkiyi de gözlemledik. Kurtuluşun neden ancak kendi kollarımızda olduğunu açıklayarak bu etkiyi kırmak üzere hareket ettik.

Çalışmamızın hazırlık sürecini değerlendirdiğimizde, çevremizi bu çalışmaya katmak üzere hareket etmekte eksik kaldığımızı tespit ettik. Bu eksikliği aşmak üzere harekete geçmeyi önümüze koyduk.

Çalışmamızın sonuçlarını değerlendirdiğimizde, seçim çalışmasının Okmeydanı alanında biz komünistlerin önünü açan bir etkisi olduğunu tespit ettik. Devrimci siyasetin seçimler sathında da reddedildiği mevcut süreçte, komünistlerin seçim çalışmasının görünür olması, elbette olumlu sonuçlar doğurdu. Düzen ittifakları arasında tercih yapmaya mahkûm edilmek istenen emekçiler ve ezilenler, bu hattı reddeden bir seçim çalışmasına ve bu çalışmayı gerçekleştiren komünistlere kulak vermeye açıklardı. Biz de bu imkanları kullandık ve devrimci propaganda ve ajitasyon yaptık. Bu vesileyle yakaladığımız çeşitli ilişkiler, bundan sonrasında da devrimci siyasetimizi taşıyabileceğimiz ve karşılık bulabileceğimiz unsurlar olarak belirdiler.

Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday çalışması, komünistler bu çalışmaya omuz verdikçe daha da olumlu sonuçlar doğuracak ve devrimci siyasete alan açacaktır. Sınıf işbirlikçiliğinde buluşulan mevcut siyasal süreç, böylesine bir çalışmayla kendilerini düzen ittifaklarından ve bu ittifaklara yedeklenenlerden ayıran komünistler için daha fazla imkan ve sorumluluk açığa çıkarıyor. Bu imkanları kullanacak, sorumlulukları üstenecek, tüm bunları devrimci bir partiyi yaratma hedefimize hizmetkar kılacağız.

Demokrasi için Tek Yol Devrim!
Devrim için Devrimci Parti!
Yaşasın Komünistlerin Birliği!

Beşiktaş’tan Komünistler