ABD’de 3 Kasım’da gerçekleşen başkanlık seçimleri ABD’nin yanı sıra Türkiye’de de öncekilerden çok daha fazla gündem oldu ve sadece Orta Doğu’yu değil sonuçları bakımından Türkiye’yi de ilgilendiren bir seçim olarak Türkiye solunun gündemine daha fazla girdi. KöZ’ün arkasında duran komünistler olarak hem solun ABD seçimine yaklaşımını değerlendirmek hem de Türkiye’de siyasi tabloya etkisini ele almak üzere bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşide ABD’deki iktisadi ve siyasi krize değinildi, 2000’lerin başından itibaren iktisadi ve askeri gücüne dayanarak eskisi gibi yönetemeyen bir ABD olduğu vurgulandı. “Biz geleneksel Amerikan politikalarına dönmek istiyoruz” diyenlerin kazandığı, solun ise Trump’ın kaybetmesini faşizmin seçimlerle geriletilmesi olarak gördüğü değerlendirildi. Amerika’da faşizm böyle geriletilebildiyse Türkiye’de de “faşizmin” böyle geriletilebileceği umuduna kapıldığı tespit edildi.

Biden eski Amerikan düzenini savunduğu için düzenin kazandığının söylemenin doğru olduğu, düzeni sürdürmek isteyen Amerikan sermayesinin Biden’ı desteklediği, buna rağmen Trump’ın neredeyse kazanabilecek kadar yüksek oy almasının da siyasi krizle ilişkili olduğu tespit edildi. İktisadi güç dengelerinin değiştiği koşullarda Biden’ın Amerika’yı “eski güzel günlerine” döndürmesinin mümkün olmadığı, bu koşullarda da dünyaya müdahale edemedikçe dişini geçirebileceği devletlere yöneleceği, bunun için en elverişli yerin Türkiye olacağı vurgulandı. Eski günlere dönme imajı verirken Türkiye ile dalaşan bir ABD’ye hazır olmak gerektiğinin altı çizildi.

Söyleşide aynı zamanda sağın değil solun yükselişinin söz konusu olduğu, ancak dünyada devrimci durum koşullarında devrimi neden tetiklemeyeceği de açıklandı. Türkiye ile Amerika arasındaki benzerlikler yanı sıra farklılıklara da değinilen söyleşide Türkiye’de Erdoğan’ın seçimle gitmeyecek oluşu Amerika’da olmayan Türkiye’deki ise olan rejim krizi ile ilişkilendirildi.

Amerikan seçimlerine ve Türkiye’ye yansımalarına ilişkin kapsamlı bir sunumun yapıldığı söyleşi katılanların sorularını sorması ve yanıtlanmasının ardından sonlandırıldı.

İstanbul’dan Komünistler