HDP’nin başlattığı halk toplantıları İstanbul’un farklı ilçe ve mahallelerinde devam ediyor. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak biz de çalışma yürüttüğümüz alanlarda gerçekleşen bu toplantıları takip ediyor, toplantılarda görüş ve önerilerimizi aktarıyoruz.

Maltepe’deki halk toplantısı 26 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşti. Seçim sonrası HDP ve YSP’nin yeniden yapılandırılması doğrultusunda, kongre-konferans süreci öncesinde HDP’nin tabanını dinlemek ve eleştiri ve görüşlerini almak gibi bir amacı olduğu ifade edilip söz katılımcılara bırakıldı. Toplantıda katılımcılar tarafından ifade edilenler seçim yenilgisinden sonra toparlanmaya gitmek gerektiği, seçimlerde bağımsız bir adayın çıkarılmamasının yanlış olduğu, aday belirleme süreçlerinin, ittifak politikalarının şeffaflıktan ve demokratik anlayıştan uzak olduğu gibi eleştirilerdi. HDP’nin bir Kürt partisi olduğu, “Türk solu” olarak ifade edilen kesimlerin partisi haline getirmemek gerektiği, HADEP çizgisine dönülmesi gerektiği de kimi konuşmacılar tarafından ifade edildi. Bir kısım konuşmacı tarafından da ekonomik kriz, göçmenlere yönelik tutum gibi konularda partinin tabanla buluşamadığı, örgütlenemediği, aynı zamanda Emek ve Özgürlük ittifakı bileşenlerinin tutumlarından ötürü de partinin oy kaybettiği vb. eleştiriler dile getirildi.

Toplantıda biz de söz aldık. Köz adına söz alan yoldaş HDP’li olmadığını, dolayısıyla HDP’nin kendisini ilgilendiren tasarruf ve eleştirilere dair görüş bildirmeyeceğini belirterek söze başladı. Köz olarak Bin Umut Adayları’ndan beri yürüttüğümüz seçim çalışmalarının deneyiminden bahsetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “Düzen ittifaklarının adaylarına oy yok!” diyen bir çizgimiz olduğu için YSP’yi desteklemediğimizi, ancak 2015 öncesinde olduğu gibi tarafsızlıktan ziyade çizgisini bağımsızlık olarak tarif ettiği koşullarda seçim kampanyalarında neden HDP ile yan yana durduğumuzu anlattı. Sokağın parlamentodaki mücadeleyi beslediği değil, parlamentodaki mücadelenin sokağın önünü açmak için yürütüldüğü bir çalışmanın elzem olduğunu; 2015’te barajları yıkarak Erdoğan’a daha önce görülmemiş bir seçim yenilgisi tattıran moral mevzilerin buna dayandığını aktardı. Bugün de bir yenilgiden söz etmemek gerektiğini, zira solun kendi adayıyla girdiği bir seçimden yenilgi almadığını; mevzubahis olanın Millet İttifakı’nın yenilgisi olduğunu aktardı. Bugün bir yenilgiden değil, olsa olsa yerinde saymadan söz edilebileceğini, her ne kadar oransal olarak düşüş olsa da parlamentoda hala önemli bir varlığın bulunduğunu belirtti. Vekiller ne şekilde belirlenirse belirlensin, seçilen vekillerin sokağın mücadelesini parlamentoya taşımak yönündeki beyanlarını bir teminat olarak görmek gerektiğini, bundan sonraki çalışmalarda da vekilleri sokak çalışmalarında kullanmak gerektiğini ifade etti. Göçmenlerle ilgili, sefalet ve ekonomik darboğaz vesilesiyle hükümete karşı yürütülecek bir mücadeleyle ilgili, Kürtlerin dilinin yalnızca eğitim dili değil resmi dil olarak kabul edilmesiyle ilgili halk toplantıları gerçekleştirmek, bunu demokratik bir anayasa mücadelesiyle ilişkilendirecek çalışmaları başlatmak gerektiğini önerdi.

Başka bir yoldaş da söz alıp önümüzdeki dönemde bir yerel seçimin de bulunduğunu, solun en önemli gündemlerinden birinin de kayyumlar olması gerektiğini belirtti. Kürdistan’da atanacak kayyumlara verilecek en iyi gözdağının ve peşinen verilecek yanıtın Türkiye’deki seçimlerde sokağı hareketlendirecek bağımsız bir tutumun verilmesi olduğunu ifade etti. Aynı şekilde on binlerce siyasi tutsağın zindanlarda olduğunu hatırlatıp, tecritle sınırlı olmayacak şekilde İmralı’ya özgürlüğü de içeren “Siyasi tutsaklara özgürlük!” şiarının da böyle bir bağımsız çalışmanın sacayağı olacağını belirtti.

Toplantı HDP temsilcisinin söz alıp kongre-konferans sürecinde gelen eleştirileri süzeceklerini, üçüncü yol projesinin Öcalan’ın projesi olduğu ve HADEP’in çoktan aşıldığını, üçüncü yolu hayata geçirmek için eksik kaldıklarını ve bu eksiklikleri gidermek için YSP üzerinden bir yeniden yapılandırmaya gideceklerini ifade etmesiyle son buldu.

Toplantı öncesi ve sonrasında sohbet ettiğimiz, gazete ulaştırdığımız kimi kesimler de oldu. Önümüzdeki dönemde bizim önerdiğimiz veya HDP’nin diğer ilçe ve mahallelerde gerçekleştirdiği halk toplantılarında buluşmak üzere sözleştik.

Gülsuyu’ndan Komünistler