Köz’ün arkasında duran komünistler olarak, Türkiye Komünist Hareketi tarafından 4 Aralık Pazar günü düzenlenen “Karanlıktan Çıkış: Yeni Bir Cumhuriyet” konu başlıklı “Memleket Sohbetleri”ne katıldık. 45 dakikalık bir sunumun gerçekleştiği etkinlikte biz de söz aldık ve görüşlerimizi aktardık.

TKH konuşmacısı sunumunda, Türkiye’deki rejimi tahlil etti ve 2018 itibari ile başkanlık rejimine geçiş yapıldığını iddia etti. Kürt sorununun çözümüne dair stratejinin değiştirilerek, kökten çözüm perspektifi ile baskının arttırılmasını yeni rejimin tesisinin hazırlayıcısı olarak gösteren konuşmacı, farklı kesimlerden bu rejim değişikliğine itiraz yükseldiğini ifade etti.

Sermaye sınıfının içinde bir pasta kavgası olduğunu belirten konuşmacı, ABD ve AB’den büyük destek gören muhalefetin ise kendi içinde bölündüğünü söyledi. Emekçilerin yaşadığı sorunlardan ve Millet İttifakı’nın emekçilere yazdığı acı reçeteden söz eden konuşmacı, seçimlere kilitlenmiş olan emekçilerin, Millet İttifakı’ndan medet umduklarını lakin toplumsal-siyasal mücadelelerin de sürdüğünü ifade etti. 2023 seçimleri sonucunda, başkanlık rejiminin ya tam olarak oturacağını ya da restore edileceğini söyleyen konuşmacı, solda var olan boşluğu doğru bir programla doldurmak gerektiğine işaret etti. “Seçimler bir uğrak, son tahlilde bir değişim yaratmayacak. Fakat ciddi anlamda bir hazırlık içine girmeliyiz. Seçimlerin sonrasında ciddi bir rol oynayabiliriz.” diyen konuşmacı, Sosyalist Güç Birliği’nin o odak olmaya talip olduğunu söyledi. Sosyalistlerin, seçimler sonrasında bir devrim süreci örgütlemesi gerektiğini belirten konuşmacı, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin taktiksel bir mesele olduğunu ve ilk turda sosyalistlerin bir aday gösterebileceğini ifade etti. Parlamento seçimlerini ön plana çıkaran konuşmacı, emekçiler nezdinde anlamlı bir çalışma yürütmek gerektiğini, “AKP mutlaka gitmelidir” düşüncesi hakimken bununla kavga edilemeyeceğini, AKP’nin gidişinde sosyalistlerin rol oynaması gerektiğini söyledi. Solda bir kadro daralması olduğunu iddia eden konuşmacı, sözlerini burada noktaladı.

Tartışma bölümünde söz alan iki kişi soldaki muhtelif problemlerden bahsettiler. Yeni eylem teknikleri ekseninde bir ihtiyaç tespit ettiler.

Bizler de Köz adına söz alarak görüşlerimizi ifade ettik. Konuşmamız özetle şu şekildeydi:

Bugün solun problemlerinden söz ediliyor. Yeni bir çözüm önerisi getirilmeye çalışılıyor bu sorunlara. Fakat solun bugün içerisinde olduğu en büyük sorun, 1848’de üzerinde en fazla durulan problemle aynıdır. Burjuvaziyi toptan karşısına alamayan bir sol vardır. Bugünkü sunumda sözü edilen emekçilerin sorunları ve bunların düğümlendiği Erdoğan sorununda, solun bu krizi kendisini göstermektedir. Erdoğan sorununun çözümünde adres Amerikancı muhalefet değil, emekçilerin seferberliğidir. Bu karanlığın ortasında, emekçilere ikinci bir seçenek sunmak ve bir kitle seferberliği örmek için mücadele etmek, kendisine sosyalist/devrimci/komünist diyen herkesin sorumluluğudur. Patron partilerine karşı emekçilerin seferberliğini örme görevi önümüzde durmaktadır. Bu sorumluluğu üstlenen bir aday ortaya çıktı. Düzenin kirli ittifaklarına iki turda da oy vermeyeceğini deklare eden bu adayı biz de destekliyoruz. Geçmişte böyle bir bağımsız aday ihtiyacına işaret ettiğini okuduğumuz, bildiğimiz TKH’ın, “Patron Partileri Karşısında Emekçilerin Seferberliği İçin Bağımsız Aday” diyenler ortaya çıkmışken bu adayın çalışmasına destek vermesini, iddiasının bir gereği olarak görüyoruz. Eğer TKH, “İki turda da düzen ittifaklarına oy yok!” diyecekse ve bu çizgide bağımsız bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracaksa, Köz olarak tüm imkanlarımızla destekleyeceğimizi tekrar belirtiyoruz.

Konuşmamızın ardından söz olan bir katılımcı, Millet İttifakı’nın Erdoğan’ı gönderemeyeceği tezimize karşı çıktı ve burjuvazinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu değişimi gerçekleştirebileceğini söyledi.

Etkinlikte son sözü TKH aldı. Katkımız için teşekkür etti. 2023’te doğru bir müdahalenin şart, bağımsız bir hattın önemli olduğunu, parlamento seçimlerini de göz ardı etmemek gerektiğini tekrarlayan konuşmacı, etkinliği sonlandırdı.

Düzen ittifaklarına iki turda da oy yok!

Emekçilerin seferberliği için bağımsız aday!

Beşiktaş’tan Komünistler