Hepimizin “musahibi” Müslüm Özbey, 24 Ağustos 2021 gecesi vedalaşmadan bizden ayrıldı. Hiç ayrılmadığı komünizm davasının takibini bize emanet etti.

“Musahip” genç yaşta akıl baliğ olduğundan beri sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özlemi ve inancıyla komünizm ve enternasyonalizm davasına bağlanmıştı. Aynı inanç ve özlemle bir enternasyonalist olarak çok sevdiği vatan toprağında, köyünde gözlerini yumdu.

“Musahip” komünizm uğrunda mücadele ederken hepimiz gibi pek çok yanlış yaptı ve çıkmaz yola girdi. Ama bir kavşak noktasına vardığı her seferinde doğru istikamette yol yürümesini bildi; yanıldığını fark ettiği her dönümde doğru istikametten yoluna devam etti.

Bizimle yolunu ayırdığında, enternasyonal bir yoldan tekrar buluşmak üzere Kürdistanlı bir komünist olarak sorumluluk aldı. Bu yolda yalnız kaldığında dahi istikametini şaşırmadı; bağımsız, birleşik bir Kürdistan yolundan sınıfsız sınırsız ve özgür bir toplum hedifini gütmekten vazgeçmedi.

“Musahip” her zaman en fazla gayret gösteren ve en iddialı militanlardan olmadı. Ama daima en kritik dönemeçlerde fedakârlık göstermekten ve sorumluluk almaktan vazgeçmedi.  Mutevazı ama kararlı ve inançlı bir komünist olarak örgütten uzak, mahrum kaldığı aykırı durumlar da dahi “birey olmayı” yücelten bir tutumu asla benimsemedi ve telkin etmedi.

O nedenle bir başına olduğu bir gece vakti bile yalnız olmadığının ve yalnız ölmediğinin farkındaydı. Çok sevdiği köyünde ve davasını emin eller de olduğunun huzuruyla gözlerini yumdu. Beklentilerini boşa çıkarmayacağız.