"Newroz Ateşiyle Direnelim Özgürleşelim!" Şiarıyla Düzenlenen Basın Açıklaması
Halkların Demokratik Kongresi’nin düzenlediği 2021 yılı Newroz’una ilişkin basın toplantısı düzenledi. 2021 yılı Newroz mitinginin başvurusunun Yenikapı miting alanına yapıldığını belirttiler. Söz almak isteyen kurumlara söz verildi. Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bizde söz aldık. Köz adına konuşan yoldaş şunları ifade etti:
“Ezilenlerin mücadele günüdür Newroz. Bugünün Dehak’larına karşı Kürdistan’ın bağımsızlığının mücadele günüdür Newroz. Toprakları dört gerici devlet tarafından ilhak edilen bir ulusun mücadele günüdür. İstanbul’da ise başka bir anlam ifade eder. Bu coğrafyadan sürülmüş ezilenlerin önünü çektiği Newroz mitingleri yaprak kıpırdamıyor dendiği süreçlerde yüzbinlerce emekçinin alanlara dolmasıyla kutlandı.
Bu mücadele gününü Kürdü, Alevisi, işçisi, kadını her kesimin buluştuğu bir mücadele alanına çevirmek bizim görevimizdir. Neredeyse bütün belediyelerine kayyumların atanması ve verilen mücadele ile Boğaziçi’ne atanan kayyum rektör sonrası eylemler birleştirilmelidir. Boğaziçi’nde gerçekleştirilen protestolar kayyum politikasına karşı en kitlesel eylemler olarak siyasi sahnede yerini almıştır. Bu eylemlerin başarıya ulaşması için tek bir hedef doğrultusunda buluşması gerekir. Hedef tahtatası cumhur ittifakına karşı mücadeleye çevrilmelidir. Newroz, Cumhur İttifakına karşı birleşik mücadelenin günü olmalıdır. Bu gün salgın var diyerek ezilenlerin bir araya gelmesini engellemeye çalışanlara karşı durup miting alanlarına akmak gerek ve bunun önünü açmak gerek. Biji Newroz, Newroz Piroz Be !”

Basın toplantısından 20 Mart Cumartesi günü tüm demokrasi mücadelesi verenleri, işçileri, Kürtleri, Boğaziçi’nde kayyum mücadelesi verenleri Newroz’a davet ettiklerini belirten konuşmaların ardından son buldu.

Kadıköy’den Komünistler