NEWROZU SEÇİMLERE BAĞLAYALIM

Newroz Kürt Baharıdır. 26 asırdır Kürtler tarafından yakılan Newroz ateşi aynı zamanda bir isyanın ve başkaldırının simgesidir. Newroz mazlumların başkaldırıp, zalimlerin üzerine ateşler salarak yürümesidir. Newroz bir soylu veya prens filan değil, alelade bir emekçi olan demirci Kawa’nın zalim Dahak’ın gerici bölgesel hakimiyetine son veren başkaldırısından hatıradır. Ezilenler Kawa’da kendilerini görebildikleri için, onun 25 asır önce yaktığı ateşin hala tüm ezilenlerin yüreğini ısıtması da bundandır.

Yakın dönemde de Kawa’nın torunlarının Kobane’de IŞİD gericiliğini püskürtmesi benzer bir ateşi harlamıştır. Şimdi bu IŞİD güruhunu Rojavalıların üzerine saldırtan Erdoğan’ın MHP’ye yaslanarak sürdürdüğü bir saldırıyla yüzyüze 2019 Newroz’una girdik.

Siyasi Baskıların Ağırlaştığı Bir Dönemdeyiz. Kürtlerin, emekçilerin düşmanı olan hükümetin güç kaybederek yaslandığı MHP’den destek alarak tüm ezilenlere savaş açtığı bir dönemde Newroz’u idrak ediyoruz. Sadece Selahattin Demirtaş değil, HDP’li 9 milletvekili, 53 belediye başkanı hapiste. Hapisteki HDP’li sayısı 6000’i aştı. İçişleri Bakanı her gün televizyonlardan HDP’yi hedef gösteriyor. Baskılar sadece HDP ile sınırlı değil. AKP/MHP ittifakının IŞİD ile ilişkisini ifşa eden CHP’liler bile hapiste rehin tutuluyor. Mahkemeler intikamcı Saray’ın kuklasına dönüşmüş durumda. Selçuk Kozağaçlı örneğinde olduğu gibi savunma hakkını göstermelik olarak bile tanımadan ceza yağdırıyor.

31 Mart Yaklaşırken Cumhur İttifakı En Çok Kürtlerden Korkuyor. Korktuğu Kürtlerin oyunu kaybetmek değil. Zira Erdoğan tahtını seçim sonuçlarına bağlı olarak yitirmeyeceğini biliyor. Kürtlerin sokağa çıkıp Saray’a karşı tüm emekçileri de harekete geçiren bir seferberlik başlatması ihtimalinden korkuyor Erdoğan ve destekçileri. Böyle bir seferberliğin karşısında duramayacağını bildikleri için siyasi baskıyı var gücüyle arttırıyorlar. 31 Mart’a doğru Kürtler harekete geçmesin, seslerini çıkarmasın, görünmesin istiyorlar. Kürtler üzerindeki tecrit artsın ki bir emekçi seferberliğinin önü kesilsin istiyorlar.

Amerikancı Muhalefet de Kürtlerden Korkuyor. Amerika Erdoğan’dan bir halk hareketi sonucunda değil seçim ile kurtulmak istiyor. Bu nedenle Amerikan muhalefetinin merkezi CHP de “Erdoğan’a malzeme vermemek”, “toplumu kutuplaştırmamak” için Kürtlerin üzerindeki bu tecridi destekliyorlar. CHP, Kürtler’in yerel seçimlerde görünmeden hatta kime oy verdiklerini bile söylemeden sessizce oy kullanmasını istiyor.

Newroz Ateşi CHP Kuyrukçusu Çizgiyi Aydınlatmalı. Cumhur İttifakı’nı geriletmek adına İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da, Bursa’da, Mersin’de CHP-Akşener ittifakına oy vermeye çağıranlar, başta Kürtleri ama aslında tüm emekçileri bağımsız bir siyasi çizgiden mahrum bırakıp tecrit ediyorlar. Newroz’u seçimlerle ilişkisiz bir şekilde kutlayanlar, Saray’a karşı cepheden mücadele etmeyenler Kürtleri temel sorunlardan tecrit ediyorlar. Aynı kesimler zaten 8 Mart’ı da sadece kadınlarla ilgili bir gün kabul edip tecrid ediyorlar.

2019 Newroz’u Saray’a ve Cumhur İttifakı’na Karşı CHP ve İP İttifakı’na Yol Vermeyen Bir Mücadelenin Damgasını Taşımalı. 2019 Newroz’unun Newroz’un özüne yakışır bir ateşle ısınması için önce Cumhur İttifakı’na karşı kitle seferberliğinin önünü keserek mücadele etmek isteyenlerden ve buna razı olanların kılavuzluğundan kurtulmak lazım. Newroz ateşinin Cumhur İttifakı kadar bunları da yakması lazım. Bunun gereği ise Kürdistan’ın belli başlı illerinde olduğu gibi seçimlere her yerde bağımsız bir çizgi ile girmek gerekiyor. Seçimlerin kazanılmasının mümkün olmadığı yerlerde Cumhur İttifakı’na kaybettirmek için onun yedek lastiğine bel bağlamak buna köstek oluyor.

Hükümetin Saldırılarına Karşı Mücadele Kitlesel Eylemlerle Verilir! Başta İmralı’daki olmak üzere tüm siyasi tutsaklar üzerindeki tecrit ağırlaşırken Leyla Güven’in tecride karşı sürdürdüğü açlık grevi 134. gününe girdi. Sebahat Tuncel’in, Selma Irmak’ın açlık grevi 60 günü aştı. Zindanlardaki 335 tutsağın tecride karşı başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi yüzüncü gününe yaklaşıyor. Tecride karşı kendini feda eden Zülküf Gezen’in çığlığı elbette tüm Newroz alanlarında yankılanacak. Ama onlara yapılacak en büyük kötülük, onların mücadelesini öne çıkarmakla yetinmek olur. Zira tüm bu siyasi baskılar hükümetin emekçilerin seferber olmasını engellemek için yürüttüğü bilinçli bir politikanın ürünüdür. Bu baskıları açlık grevleri türünden pasif direniş eylemleriyle püskürtmek mümkün değildir. Tecridi kırmak isteyenler hükümetin korktuğunu başına getirmeli, Saray’ın karşısına yürüyüşlerle, mitinglerle, kitlesel eylemlerle çıkmalıdır.

Provokasyon Bahanesiyle Kitlesel Eylemlere Engel Olanlar Newroz Ateşini Küllendirmek İsteyenlerdir. Saray’a karşı eylemleri “Seçimler öncesi sırası değil.” diyerek engelleyenler, göstermelik eylemlerle günü kurtarmaya çalışanlar emekçileri evde oturmaya, “tıpış tıpış” oy kullanacak bir seçmen olmaya mahkûm ediyorlar. Newroz’un Demirci Kawa’nın simgelediği özlemlere ve mücadeleye yakışır bir şekilde kutlanması için önce CHP kuyrukçusu seçim politikalarının gözbağlarından kurtulmak gerek.

Newroz’u Seçimlere Bağlayalım. 31 Mart yaklaşırken türlü gündemlerle seçimleri önemsizleştirenlere, karnından konuşarak CHP destekçiliği yapanlara inat seçimlerdeki tutumumuzu açıkça belirtelim. Cumhurbaşkanını meşru gördüğünü her fırsatta belirten CHP’nin arkasına saklanmayalım. Leyla Güven’in, Zülküf Gezen’in düşmanlarına Öcalan’ı tecrit altında rehin tutanlara ve bundan söz etmeyenlere oy vermeyelim. Büyükşehirlerde oylarımızı Saray’a karşı cepheden karşı koyan, Newroz’un ateşini sokaklara taşıma çağrısını yükselten adaylara verelim.

Newroz Bir Seferberliğin Başlangıcı Olsun. 31 Mart sonrasına uzanan bir seferberliğin çağrısını Newroz alanlarından yükseltelim. İşçiyi, kadını, Aleviyi, Kürdü evde  oturmaya mahkûm edenlere inat asıl seçim sonrasında gerileyen Cumhur İttifakı’nı iyice sarsmak için kitlesel bir seferberliğin ilk adımlarını atalım. Newroz’u 1 Mayıs’a bağlayalım. Erdoğan’ın karşısındaki emekçilerin ve ezilenlerin eylemli muhalefetini büyütelim.

Newroz Pîroz Be!

Tutuklu HDP’liler Serbest Bırakılsın!

Tecride Son Tüm Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Tecridi Kırmak İçin CHP’den Kop
Saray’a Karşı Kitlesel Eylemleri Büyüt