Ankara’da temas ettiğimiz unsurlarla sohbetlerimizde, yerelin politik olarak hareketli kesiminin bir bölümünü üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu sık sık sohbet konusu olmuştu. Üniversitelerin yeni dönem faaliyetlerini başlatmasıyla birlikte üniversitelerde gerçekleşecek oryantasyon günlerinde stant açmanın hem kendimizi görünür kılmak hem de yeni siyasi ilişkiler yaratmaya olanak sağlayacağını öngörerek ODTÜ oryantasyon gününde Köz standı açtık.

Ankara’daki siyasetlerin aktif olarak yerini aldığı oryantasyon gününde Köz’ün arkasında duran komünistler olarak biz de siyasetlerin bulunduğu bölgede; kitap, dergi, broşür ve gazetelerimizin yer aldığı standımızı açtık. Öğrencilerin yoğun katılımının olduğu oryantasyon gününde standımıza oluşan ilgiyle, materyallerimizin satışını yaparken, kendimizi tanıtmanın ve yeni ilişkiler yaratmanın olanaklarını kullandık. Standımıza olan ilgi sadece öğrencilerle de sınırlı değildi. Standını açmış siyasi kurumlar arasından da standımızı ziyaret eden arkadaşlar vardı ve Ankara’da KöZ olarak örgütlülüğümüzün olup olmadığına dair sorular aldık.

Standımız her ne kadar materyal bakımından eksiksiz olsa da oryantasyon gününde öğrencilerle temasımızı arttıracak ve kendimizi tanıtmamıza olanak sağlayabilecek bir bildiri hazırlığımızın olmaması tarafımızca eksiklik olarak değerlendirildi. Bu eksikliği alanda aldığımız kararla, Köz 2022 1 Mayıs özel sayısının ikinci sayfasını çoğaltıp alanda dağıtarak aşmış olduk.

Ankara’dan Komünistler